A 14. Zsidó Filmhét Bécsben

Film

(MTI/APA) - A filmhét súlypontját - eltekintve az amerikai filmektől - ezúttal a francia filmek képezik, amelyek mindig is foglalkoztak és ma is foglalkoznak a zsidóság történetével - közölték hétfői sajtóértekezletükön a rendezők, Monika és Frederic-Gerard Kaczek. Külön filmekben emlékeznek meg a Dreyfus ügyről és Romy Schneider osztrák színésznőről.
A filmhét megnyitóján Arthur Joffe "Ne Quittez Pas" ("Local Call") című alkotását vetítik, mintegy első utalásként arra, hogy miért a francia filmek képezik a súlypontot. Frank Stern korszaktörténész szerint ugyanis Európában Franciaországban él a legnépesebb zsidó közösség és "a francia kultúrán belül olyan ideális a zsidóság megjelenítése, amilyenről csak álmodhatunk".
A bemutatásra kerülő filmek gerinclét amerikai, brit és izraeli játék- és dokumentum filmek képezik.
A Romy Schneiderről való megemlékezés meglepőnek tűnhet, de könnyen indokolható. A színésznő "együttműködő" családból származott, amit történelmi tehertételnek érzett és ami nagy mértékben meghatározta egyéniségének kialakulását" - mutatott rá Kaczek. Ennek a náci múltnak a leküzdéséért Romy Schneider elsősorban francia filmjeiben harcolt: ezt jól mutatja a filmhéten bemutatandó három alkotás, amelyek mindegyikében zsidó nőt alakított.
További francia súlypontként foglalkozik a filmhét Alfred Dreyfus kerek száz évvel ezelőtti rehabilitálásával. Az Osztrák Filmarchívumnak és a Bécsi Egyetem Kortörténeti Intézetének köszönhetően egész sor néma-, dokumentum- és játékfilmet vetítenek majd, amelyek közül az első 1899-ben, az utolsó 1995-ben keletkezett.
Végül bármennyire is időszerű lenne az Amos Gitai munkásságát bemutató retrospektív film műsorra tűzése, osztrák részről meghívták ugyan az izraeli rendezőt, végül azonban anyagi támogatásban nem részesítették a filmet, jóllehet a forgatása már régen elkezdődött - mutatott rá Kaczek, hozzáfűzve: csak remélni lehet, hogy egy új, de még csak ezután megalakuló osztrák kormány nagyobb támogatást nyújt majd.