November 17-20. között több mint 300 európai mozis érkezik Budapestre az EUROPA CINEMAS 10. nemzetközi éves konferenciájára. Az Európai Unió MEDIA Plus programja által támogatott EUROPA CINEMAS hálózat olyan mozik üzemeltetési költségeihez járul hozzá, amelyek műsorán rendszeresen és nagy mennyiségben szerepelnek az európai filmművészet alkotásai. A konferenciának a Corinthia Grand Hotel Royal, a hozzá kapcsolódó premier előtti vetítéseknek az Europa Cinemas-tag Puskin és Uránia mozik adnak otthont.
A konferencia témái között szerepel a mozi-üzemeltetés jövője, az alternatív film-forgalmazás (DVD, házi mozi, mobiltelefon, internet) mozikra kifejtett és a kalózkodás európai filmekre gyakorolt hatása. A tanácskozáson terítékre kerülnek a digitális mozi, a filmek pozicionálása és marketing kommunikációja által felvetett kérdések is. Az EUROPA CINEMAS 59 országban, 375 városban, 664 moziban, azaz 1552 vetítővásznon támogatja az európai filmművészet alkotásainak bemutatását, Magyarországon 9 budapesti és 11 vidéki filmszínház tagja a hálózatnak. A budapesti konferenciára az EUROPA CINEMAS elnöke, Claude Miller filmrendező is ellátogat. A konferencia díszvendégeként érkezik Jeanne Moreau, az európai film meghatározó egyénisége a péntek esti díjátadó ünnepségre és legújabb filmje, a Francois Ozon jegyezte "Utolsó napjaim" (Le temps qui reste) díszbemutatójára.
?A legjobb európai filmprogram?-ért járó díját Port Ferenc veheti majd át a Budapest Film üzemeltetésében működő Művész, Puskin és Szindbád mozik filmkínálatának elismeréseként.
A konferencián az Europa Cinemas-hálózat tagjain túl a hazai mozifilm-forgalmazás és mozi-üzemeltetés legfontosabb szereplői is képviseltetik magukat.
(forrás: MEDIA Desk Magyarország)
Az EUROPA CINEMAS szervezet
Az 1992-ben alapított EUROPA CINEMAS az első, a nemzetközi mozi-üzemeltetői szektorban működő, kizárólag európai filmek terjesztésére létrehozott hálózat. Az EUROPA CINEMAS szervezet az Európai Unió MEDIA Plus Programjának és a francia Centre National de la Cinématographie (CNC) támogatásával, a MEDIA Plus program tagországai közül 28-ban (Ausztria, Belgium, Ciprus, Cseh Köztársaság, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Németország, Görögország, Magyarország, Írország, Olaszország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Málta, Hollandia, Lengyelország, Portugália, Szlovákia, Szlovénia, Spanyolország, Egyesült Királyság, Svédország, valamint Bulgária, Izland és Norvégia) és az Európai Unió határain kívül eső mintegy harminc országban működik.
Az EUROPA CINEMAS célkitűzései között szerepel az európai és partner országokból származó filmek számának növelése a mozik műsorában, valamint az európai filmek nézőtáborának növelése a nemzeti produkciók határokon túli forgalmazásával, nemzetközi szintű, különösen a fiatal közönségnek szóló, közös programok szervezésével.
Céljai között szerepel továbbá a digitális mozik létrejöttének elősegítése, melynek eléréséhez az EUROPA CINEMAS számos regionális konferenciát kíván szervezni a jövőben, valamint támogatja a filmek digitális formátumban való levetítését.
Az EUROPA CINEMAS / MEDIA hálózat 2005-ben 264 európai városban, 479 mozit támogat, összesen 1120 vetítőteremmel.
Magyarországon az alábbi filmszínházak tagjai az EUROPA CINEMAS szervezetnek:
BUDAPEST:Bem Mozi, Művész Mozi, Puskin, Odeon Lloyd Mozi, Cirko-Gejzir Filmszínház, Szindbád, Toldi, Uránia Nemzeti Filmszínház, Vörösmarty
CEGLÉD: Uránia mozi
DEBRECEN: Apolló Art Mozi
GYŐR: Lloyd Mozi
MISKOLC: Hevesy, Kossuth
NYÍREGYHÁZA: Krúdy Mozi
PÉCS: Apolló Artmozi, Uránia Mozi
SZEGED: Belvárosi Mozi - Szeged
SZOLNOK: Tisza Mozi
SZOMBATHELY: Savaria Mozi
EURÓPÁBAN BEMUTATOTT FILMEK SZÁRMAZÁSI ORSZÁG SZERINT
Az ábra az Európai Unió országain belül levetített filmek megoszlását jelöli származási országok szerint. A fentiek alapján az Európai Unió filmszínházaiban levetített filmek 72%-a amerikai film, míg az európai filmek aránya mindössze 26%-ot tesz ki.
Az ábra az EUROPA CINEMAS szervezethez tartozó mozik, 2004-ben MEDIA tagországokban bemutatott filmjeire vonatkozik, származási országok szerint. A fentiek alapján a szervezet tagjai esetében a bemutatott filmek közül az európai filmek aránya 55%, míg az amerikai filmeké mindössze 30%-ot mutat.
(forrás: Magyar Filmunió)