Az afrikai országok függetlenségének 50 éve filmen a Francia Intézetben

Film

(MTI) - A négynapos eseménysorozat a 2006-os cannes-i filmfesztiválon bemutatott Bamako című játékfilmmel vette kezdetét hétfőn este - közölte az MTI-vel Balla Borbála, az intézet sajtótitkára. 
    Abderrahmane Sissako francia-mali koprodukcióban készült filmjének középpontjában egy valószerűtlen tárgyalás áll: egy bamakói lakóközösség udvarán felállított bíróságon az afrikai emberek perlik a Világbankot és a Nemzetközi Valutaalapot, mivel szerintük ezek az intézmények felelősek az egész Afrikát megrázó drámai helyzetért.
    Kedden az Emlékek a két oldalról című, 2002-es Burkina Fasó-i dokumentumfilmet láthatja a közönség. Az alkotás, amelynek készítői a francia gyarmatosítás nyomait keresve járták végig a térséget, az egykori tisztviselők archív aktái mellett a szájhagyomány segítségével tekintenek vissza az első fehérek érkezésétől napjainkig terjedő csaknem egy évszázad történelmére.
    Közvetlenül a dokumentumfilm után láthatja a közönség a Tömegközlekedés című szenegáli, 40 perces zenés filmvígjátékot, egy taxis utazás történetét Dakartól Saint-Louisig, a Szenegál folyó torkolatáig.
     November 18-án, csütörtökön vetítik Bertrand Tavernier 1981-ben bemutatott Nagytakarítás című játékfilmjét, amely 1938-ban játszódik Nyugat-Afrikában. A vetítést vitaest követi Michel Pierre francia történésszel, a gyarmati történelem szakértőjével.
    Michel Pierre szerdán az ELTE francia tanszékén Afrika Párizsban - Gyarmati kiállítás a csírázó függetlenség idején címmel beszél arról, hogyan lehetett az 1931-es vincennes-i kiállítás a gyarmati időszak meghosszabbítása, s egyben egy új szemlélet kezdete, a gyarmatok függetlenné válásának hajnala.
    A filmeket a Francia Intézetben magyar hangalámondással vetítik - tette hozzá az intézet sajtótitkára.