Agents and Provocateurs: kiállítás és filmvetítés-sorozat

Film

 

Az október 16-án megnyitott Agents and Provocateurs (Illetékesség és provokáció) című kiállítás a konfrontáció két válfajára összpontosít: az illetékességre és a provokációra, melyeket az egyet nem értés művészi cselekvés- és kifejezésformáiként értelmez. A projekt azt járja körül, hogy ezen magatartásmodellek milyen mértékben tekinthetők a tiltakozás hatékony módozatainak különböző ? és változó ? politikai környezetben. 

Közép-Kelet-Európa államszocialista országainak ellenkulturális jelenségeiből kiindulva a kiállítás arra kérdez rá, hogy azok az ellenzéki művészi megnyilvánulások, melyek gyakran éltek a provokáció és irritáció eszközével, valójában milyen kritikai erővel bírtak annak idején. A tárlat olyan példákat és helyzeteket mutat be, melyek szerzői nem passzív szemtanúi, elszenvedői vagy elemzői a történéseknek; amikor nem pusztán kritizálnak és felmutatnak egy adott problémát, hanem aktív cselekvőként felismerik és mozgósítják saját illetékességüket. Olyan munkák és projektek kerülnek fókuszba, melyekben a művészek aktív társadalmi szereplőnek tekintik magukat, és készek fellépni az "ellenféllel" szemben. A túlnyomórészt közép- és kelet-európai esetek feltérképezését és értelmezését más társadalmi-politikai környezetből származó példák egészítik ki. 

A kiállítás kísérőprogramjaként pedig három egymást követő héten, keddi napokon a budapesti DocuArt Kocsiszínben mutattak és mutatnak be kapcsolódó filmalkotásokat. Október 27-én az osztrák képzőművész, Valie Export Menschenfrauen (Nőlények) című munkáját mutatták be. November 3-án Enyedi Ildikó egy igen ritkán játszott műve, a Filmművészeti Főiskolán készített vizsgafilmje kerül sorra (ami miatt annak idején nem kapott diplomát). Az Invázió című 1985-ös rövidfilm remekül érzékelteti a nyolcvanas évek közepi felpuhuló diktatúra légkörét. Cselekménye szerint ismeretlen hordák érkezése miatt elrendelik a város kiürítését, a lakosság pedig a város alatti katakombarendszerben húzza meg magát... 

Az este folyamán bemutatják továbbá a kanadai-magyar Istvan Kantor (The Never Ending) Operetta ? (A soha véget nem érő) Operett című angol nyelvű filmjét, melyben valós és fiktív önéletrajzi elemek ötvöződnek, továbbá a dunaújvárosi kiállítótérben I am a Work of Art című műtárgy-együttesével jelenlévő Kele Judit Cranach-átirat című videomunkáját. A DocuArt vendégei a vetítést követő informális beszélgetésen Enyedi Ildikó filmrendező, Istvan Kantor és Sugár János képzőművészek. 

A november 10-i alkalommal a korábban a magyar mozikban már vetített fergeteges dokumentumfilmet, a Yes Ment nézhetjük meg (angol felirattal), melyben két vicces kedvű aktivista a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) neve alatt készít egy hamis weblapot, majd az ott megadott címre érkező meghívásoknak eleget téve a szervezet képviseletében, "öltönyálruhát" húzva gazdasági konferenciákra is ellátogatnak, hogy mit sem sejtő közönségük számára sötét szatírákban ecseteljék a globális szabadkereskedelem működését... A vetítések minden alkalommal 19.30-kor kezdődnek. A belépés ingyenes.