Állami kitüntetést kapott Illés György operatőr

Film

(MTI)"Művészet nélkül más, szegényebb és üresebb lenne az élet"- mondta Mádl Ferenc a filmes szakma számos kiemelkedő képviselője előtt, hozzátéve: nem tekinthetjük a művészetet luxusnak, az az emberiség legelemibb jogait elégíti ki.

Mint fogalmazott, nehéz felmérni, hogy mit jelent életünkben az a sok szépség, megrendülés, amit a mintegy száz nagyjátékfilm révén Illés Györgytől, valamint tanítványaitól kaptunk. A kiváló művész gazdag életművéből az államfő példaként említette a Pacsirta és az Utazás a koponyám körül című filmet.

"Illés György munkája révén mindannyiunk egyéniségébe beépített valamit önmagából"- hangsúlyozta Mádl Ferenc.

Marx József Balázs Béla-díjas esztéta laudációjában közölte: Illés György személyiségéről"lepattannak"az olyan meghatározások, hogy ő a magyar film élő legendája, kivételes mestere vagy nemzedékek tanítója.

"Őt csak saját magával lehet igazán meghatározni. Illés György az Illés György"- tette hozzá.

A méltató közlése szerint az alkotó"munkaszolgálatosként tizennyolc hónapot töltött az orosz fronton, de karaktere, amelyből mindig is hiányzott a visszavágás vágya, átsegítette a borzalmakon".

Mint felidézte, Illés György kezdetben híradófilmeket forgatott, majd 1949 és 1996 között hatvanhat játékfilm operatőre volt, ami annyit jelent: legalább kétezer forgatási napon kereste a legjobb képi megoldást.

"Ezt a teljesítményt belátható időn belül senki sem fogja túlszárnyalni"- mutatott rá az esztéta.

Közlése szerint Illés György olyan rendezőkkel dolgozott együtt többek között, mint Keleti Márton, Fábri Zoltán, Máriássy Félix, Herskó János, Várkonyi Zoltán és Makk Károly. Olyan filmeket fényképezett, mint a Ház a sziklák alatt vagy Az ötödik pecsét.

Marx József hangsúlyozta, hogy az alkotó megvalósította Balázs Béla és Radványi Géza ötletét: 1949-ben elindította az operatőri képzést a Színház- és Filmművészeti Főiskolán.

Tapasztalatait hasznosítva kiemelte mesterségét a film körül mozgó technikusi szakértők kategóriájából és elfogadtatta: az operatőr a rendező egyik legfontosabb alkotótársa - tette hozzá.

"Illés György életműve a gyakorlat diadala. Teóriák helyett önismeretre nevelte tanítványait és pillanatig sem rejtette előttük, hogy a filmgyártásban sok az akna"- hangsúlyozta, az ideológiai cenzúrát és az anyagi nehézségeket említve.

A kitüntetett köszönetet mondott a"Jóistennek"és a sorsnak, hogy ennyi barátot adott neki, s olyan családban él, amely szereti és elfogadja.

Megköszönte továbbá, hogy 69 évet tölthetett a filmszakmában, ez - mint mondta - kétszeres öröm számára: olyan életet élhetett, ami kedve szerinti volt, és tapasztalatait átadhatta az új generációknak.

"Ha ez a szakmai ismeretátadás sikerült, (...) akkor úgy érzem, nem éltem hiába"- mondta vastapssal kísért felszólalásában Illés György.