Az amerikai elnöki házaspárt meghatotta az 56-os Vajna-film

Film

(MTI) - George Bush és a first lady, Laura Bush meghatottan állt fel a Fehér Ház vetítőtermében azután, hogy megnézte a Children of Glory (A dicsőség gyermekei) címmel vetített filmet - tudta meg az MTI az eseményen részt vett amerikai magyaroktól.
Agnes Lendvai Lintner - aki a külföldi magyar cserkésszövetség képviseletében vett részt a filmvetítésen és az azt követő ünnepi vacsorán - elmondta, mindenkinek tetszett a film, az informális beszélgetéseken a legtöbben a korhűséget méltatták.
Maximilian Teleki, az Amerikai Magyar Koalíció (HAC) elnöke úgy tájékoztatott, hogy az elnöki házaspár meleg hangulatú fogadáson látta vendégül a film készítőin kívül az amerikai magyarság képviselőit.
Az exkluzív vetítés és a díszvacsora vendégei között volt Goda Krisztina rendező és Andy Vajna producer, továbbá George Pataki, New York állam magyar származású kormányzója. Az eseményre meghívták a Nobel-díjas Oláh György kémia professzort, Szörényi Éva Amerikában élő 56-os szabadságharcost és Maléter Pált, a Nagy Imre-kormány honvédelmi miniszterének, a forradalom mártírjának, Maléter Pálnak a fiát. A filmszakmát a magyar származású Tony Curtis színész képviselte, és Washingtonba utazott a film executive producere, Demján Sándor is. Vendég volt továbbá April Foley budapesti amerikai nagykövet, Simonyi András washingtoni magyar nagykövet, valamint George Herbert Walker, az Egyesült Államok korábbi budapesti nagykövete.
Simonyi András az MTI-nek elmondta: George Bush a vetítés után úgy fogalmazott, a film "jól tükrözi" azt, amit az 56-os eseményekről tudott. A nagykövet hangsúlyozta: nagyon nagy megtiszteltetés a film bemutatása az elnöki hivatalban, ahol nem szoktak ilyen vetítéseket tartani. George Bush, aki júniusban Budapesten járt, hogy méltassa az 56-os forradalmat, a filmnek a Fehér Házba történt meghívásával ismét tisztelgett a szabadságharc emléke előtt. A gesztus értékét külön növeli, hogy a rendkívül elfoglalt Bush alig egy héttel a kongresszusi választások előtt szentelt csaknem öt órát a magyar eseménynek.
A Szabadság, szerelem egy forradalmár lányról és szerelméről, a Melbourne-i olimpiára készülő vízilabda-válogatott egy tagjáról szól. Az alkotás párhuzamba állítja a forradalom és szabadságharc történéseit és bukását a magyar csapat szovjetek feletti Melbourne-i győzelmével.