Arany Málna a legrosszabbaknak

Film


elemioszton2.jpg
Sharon Stone az Elemi ösztön 2-ben

(MTI) - A hasonló című, 1992-ben készült szex-thriller folytatásaként keletkezett Elemi ösztön 2 megbukott, és elnyerte a legrosszabb filmnek, a legrosszabb színésznőnek, a legrosszabb forgatókönyvnek és a legrosszabb folytatásnak járó díjat.
    Három Arany málnát vihetett haza a Wayans testvérek, Shawn és Marlon Little Man című komédiájának stábja: a legrosszabb újrafeldolgozásnak, a legrosszabb filbeli párnak és megosztva a legrosszabb színésznek járót.
    M Night Shyamalan  a Hölgy a vízben (Lady in the Water) című film rendezője, aki az alkotását ért bírálat miatt  visszamondott a Walt Disneynek egy jól fizető megbízatást, a legrosszabb rendezőnek és - mivel maga is játszott a filmben - a legrosszabb mellékszereplőnek járó díjat vehette át.
    A legrosszabb mellékszereplő szynésznőnek szánt díjat a Baywatch tévésorozat egykori szereplője, Carmen Electra nyerte el a Date Movie és a Scary Movie 4 című filmekben nyújtott teljesítményével, szoros versenyben Jenny McCarthy volt Playboy Playmate előtt.
    A Robin Williams főszereplésével készült RV című film kapta a legújabb Golden Raspberry - avagy becenevén Razzy - legújabb, a legrosszabb kifogás családi moziért kategóriájának díját.
    A Razzyt egy az Oscar alkalmából adott vacsora kapcsán alapította John Vilson publicista 27 évvel ezelőtt. Mint elmondta, az Oscar ceremónia helyi 22 óra körüli vége után a vacsorán velemi szórakozás után néztek, papundekliből építettek egy pódiumot és elkezdték a prezentációkat a vendégek, akik - akárcsak a házigazda - mindannyian a műfaj nagy kedvelői. Következő évben már közleményt adott ki a jelölésekről, és a helyi sajtó kinyomtatta azt, a negyedik évben már a CNN és két hírügynökség is beszámolt az amatőr rendezvényről. Már régen számos televízió közvetíti, két évvel ezelőtt pedig Halle Berry is megjelent a díjkiosztó ünnepségen.  
    Az Arany málnát a Vilson által létrehozott alapítvány 757 tagjának szavazata alapján ítélik oda. Maga a díj egy golflabda méretű, aranyra festett málnát ábrázol, amely egy filmtekercsen foglal helyet. Becsült értéke mintegy ezer forintnak felel meg.

Szakadék az Oscar-díjak és a közönség ízlése között
Az Oscar-díjak nem tükrözik a közönség ízlését; szakadék tátong az Amerikai Filmakadémia rangos elismerései és a valódi kasszasikerek között - írta az idei, 79. hollywoodi díjkiosztó gála kapcsán a vasárnapi Los Angeles Times.
    A kaliforniai filmakadémia tagjai ritkán tüntetik ki a moziba járók által nagyra értékelt, vagyis jelentős bevételeket hozó filmeket, ami egy kissé elitista ízűvé teszi a filmvilág legrangosabbnak tekintett díjait.
    "A közönség és az Oscar-szobrocskákról szavazók ízlése drámai mértékben szétvált (...) a szertartásos díjkiosztás ily módon elitista és vélhetően haszontalan" - fogalmazott a Times kritikusa. Hozzátette, bár a közönség által képviselt főáram filmjei és az Oscarral díjazott alkotások közötti szakadék még nem olyan széles, mint a Grand Canyon, az utóbbi években alig volt átfedés a kasszasikerek és a legjobb film Oscarját elnyerő mozgóképek között.
    Az utóbbi 30 év 20 legnagyobb bevételt produkáló filmje közül csak kettő, a Titanic és a Forrest Gump szerezte meg a legjobb filmnek járó Oscar-díjat. Több kasszasikert hozó produkciót - például a Jurassic park, A birodalom visszavág vagy Az oroszlánkirály című filmet - nem is jelölték.
    Több osztatlan népszerűségű és vitathatatlanul óriási ismertségű film pedig a jelölés ellenére nem kapott Oscart a legjobb film kategóriában, ilyen volt például a Csillagok háborúja, Az aranypolgár vagy az Ének az esőben, ez utóbbit nem is jelölték.
    Az Oscar-díjak odaítélési mechanizmusát bíráló egyes szakértők szerint a kitüntetésekkel sokkal inkább az olyan egyszerű "alapmozikat" kellene jutalmazni, amilyeneket a családok otthon a legszívesebben megnéznek. A kritikák szerint a Kodak Színházbeli gála nem több egy látványos showműsornál.
    A legjobb film kategóriában idén a leginkább esélyesnek tartott alkotás, Martin Scorsese A tégla című maffiafilmje az Egyesült Államokban "csak" 60 millió dolláros bevételt hozott.
    Clint Eastwood Levelek Iwo Jimából című történelmi drámája, amelyet négy, köztük a legjobb film és a legjobb rendező kategóriában is jelöltek, mindeddig 12 millió dollár jegybevetélt hozott, ami nagyjából 1,8 millió mozilátogatót jelent. Tavaly négyszer ennyien látták Amerikában az ABC televízió sorozatnak induló Emily,s Reasons Why Not című vígjátékát, amelynek a katasztrofális sikertelenség miatt már a második része sem került képernyőre.
    Az újság felmérése szerint a legutóbbi hétvégén a Los Angeles-i multiplex mozik látogatói közül csak kevesen tudták megnevezni a legjobb film kategóriában Oscar-díjra jelölt alkotásokat.
    A lap szerint az egyre csökkenő nézettségű hollywoodi díjkiosztó gálával is ez a baj: a közönség által kevésbé ismert és szeretett filmeket tüntetnek ki. A hírességek felvonulására a Kodak Színház elé terített vörös szőnyegen és a díjkiosztó ceremóniára a tévénézők közül abban az évben voltak a legtöbben kíváncsiak, amikor a Titanic több kategóriában nyert. A közvetítést 2004-ben 43,5 millióan látták, 2005-ban 42,1 millióan, és a szám tavaly 38,9 millióra csökkent.
    (MTI-Panoráma - Hofer László, Washington)