Aronofsky Odüsszeiája

Film

A 35 millió dollárból készülő, hányattatott sorsú produkció első tervei még 2002 májusában láttak napvilágot. A The Fountain (eredeti címén The Last Man) költségvetése ekkor még jóval nagyobb összegről szólt, nagyjából 75 millió dollárról, köszönhetően Hollywood első számú színészének, Brad Pittnek, aki jelezte, hogy szívesen részt venne a 36 éves "csodagyereknek" kikiáltott Darren Aronofsky új filmjében. A munkálatok akkor lassultak le szinte végérvényesen, amikor Pitt 2002 szeptemberében bejelentette, hogy a forgatókönyv végső változata nem tetszik neki, ezért kiszáll a projektből és a Warner Bros. kérésének eleget téve, csatlakozik a stúdió egy másik filmjéhez, Wolfgang Petersen mitikus háborújához, a 2004 májusában bemutatott Trójához.

Nem csak Pitt távozása jelentette az egyedüli gondot, ugyanis a másik kiszemelt főszereplő, az ausztrál Cate Blanchett állapotos lett, később pedig más mozik kedvéért otthagyta a stábot. Időközben támogatót váltott a produkció, a Village Roadshow-tól a New Regency-hez került, a költségvetést is alaposan lefaragták, Aronofsky Ari Handel segítségével teljesen átdolgozta a forgatókönyvet, kivágta a drága jelenteket, valamint új színészeket hívott meg a mozihoz. Így került a The Fountain-ba az X-Men farkasembere, Hugh Jackman, illetve az Izzi-t alakító Rachel Weisz.

Első hallásra Vincent Ward Navigátorára és Lawrence Norfolk írásaira emlékeztető story Tom Verde (Jackman) 500 éven át tartó, hallhatatlanság utáni kutatását ábrázolja. A múltban, a jelenben és a jövőben játszódó történet Aronofsky szerint olyan, mint egy "metafizikai sci-fi", egy post-Matrix, amelyhez hasonlót még nem láthatott a nagyérdemű vásznon. Az ún. hip-hop montázst előszeretettel alkalmazó rendező célja, hogy a 2001. Űrodüsszeia-hoz és a Mátrixhoz hasonlóan kísérletet tegyen a műfaj újra definiálására. Erre minden esély megvan, hiszen Jackman 2004 tavaszán egy interjúban máris Stanley Kubrickhoz hasonlította a Fountain direktorát. Minden kiderül december 22-én, amikor is bemutatják a várva várt alkotást.

Meg nem erősített, de nem is cáfolt hírek szerint Aronofsky ezután egy hasonló kaliberű produkcióba vágja a fejszéjét. Megrendezi a Kazuo Koike-Goseki Kojima szerzőpáros korszakalkotó és stílusteremtő művének, a Kozure Okaminak egyik darabját. Az 1970 szeptemberétől 1976 júniusáig a Manga Action című képregénymagazinban megjelent sorozat terjedelmére jellemző, hogy több mint nyolcezer oldalt foglal el. Eladási statisztikája pedig meghaladja a nyolc millió példányt. A történet a 17. század-beli Japánban játszódik, középpontban egy elárult és tőrbecsalt szamurájjal, - akit felesége meggyilkolása után a Jagiju-klán kisemmizett - valamint három éves kisfiával. Ők ketten a Kozure Okami - A farkas és a kölyke. Egyelőre se a szereplőgárda, se a forgatás kezdetének időpontja nem ismert.

Ha minden igaz, akkor Lone Wolf and Cub-t követően ismét egy testhezálló "feladatot" kísérel meg megoldani Aronofsky. Az 1933-ban New York-ban született Theodore Roszak amerikai szociológus, eszmetörténész, író Flicker című, '91-ben megjelent regényét veszi alapul, hogy újból az összeesküvések világába vezessen. Ezúttal Jonathan Gates, ex-barátnője, a filmkritikus Clare Swann és a német expresszionista művész, Max Castle kalauzolja a nézőket a filmtörténet titokzatos útvesztőjében.