"A pitchfórum nem más, mint egy nemzetközi filmötlet-börze" - mondta Krigler Gábor, a háromnapos szakmai fórum főszervezője. A Filmhu Forgatókönyvíró Iskola alapítója nagyon fontosnak nevezte, hogy az európai filmfesztiválok mintájára Magyarországon is létrejöjjön a lehetőség, hogy a hazai filmírók és rendezők nemzetközi finanszírozót találhassanak filmtervükhöz.
Az esemény a térségben először hozza össze a régió legtehetségesebb fiatal forgatókönyvíróit Európa prominens producereivel, abban a reményben, hogy határokon átívelő munkakapcsolatok és szakmai ismeretségek alakulnak ki, melyek előrelendítik a kontinens és szűkebb környezetünk filmiparát. Mindehhez ideális helyszínt nyújthat Európa 2010-es kulturális fővárosa, Pécs és fejlődő nemzetközi filmfesztiválja, a Moveast.
A beküldött forgatókönyvek alapján az előzsűri májusban választotta ki a programban résztvevő tizenkettőt. A CEPF zsűrije ezután részletes szakmai véleményt írt a tucatnyi szkriptről, így a résztvevőknek volt alkalmuk egy érettebb változattal készülni a pitchfórumra.
Így öt magyar résztvevőn kívül három lengyel, valamint egy-egy szlovák, macedón, olasz, holland, brit, spanyol, német író mutatkozhatott be a nemzetközi zsűrinek: a görög Christina Kallasnak, a lengyel Maciej Karpinski-nak, a brit Richard Kwietniowski-nak, valamint az olasz Giovanni Robbiano-nak. A háromnapos, Pécsett megrendezett fórum zárónapján, szerdán a résztvevők mindössze 5 percet kaptak arra, hogy 15 fős produceri testület előtt "eladják" forgatókönyvüket.
TÓTH CSABA, A WEEKEND FORGATÓKÖNYVÍRÓJA
"Egy vadásztársaság kirándul Erdélyben. Meglehetősen arrogánsan viselkednek a csángókkal, súlyos sértéseket vágnak a fejükhöz, amit ezek a derék emberek ősi törvényeik szerint torolnak meg - mesél a Weekend, a legjobb kelet-európai forgatókönyv tartalmáról Tóth Csaba, az egyik szerző - a feszültség gyilkosságig fajul. Egy polgári jogi ügyvéd is szerepel a filmben, így mutatjuk be, hogy a jogi gyakorlat sokszor ütközik a természetes erkölcs diktálta szabályokkal".
A pitchfórummal kapcsolatban Tóth Csaba elmondta: "a zsűri előtt a thriller-vonalat emeltük ki a történetből, mert úgy gondoltuk, ez a producerek számára ez a legizgalmasabb, a leginkább eladható" A díjnyertes forgatókönyv története sokrétegű, így akár kiemelhettük volna a drámát, a vadásztársaság széthullását, de az talán rossz döntés lett volna". Tóth Csaba remek alkalomnak találta a bemutatkozási lehetőséget, hiszen - mint mondta - a producereknek általában nincs arra idejük, hogy ennyi energiát fordítsanak egy-egy forgatókönyvre". Az sem mellékes, hogy mintegy kéttucatnyi producerrel ismerkedhettek meg a fórumon.
A díjazottak
Mitko Panov - A legjobb forgatókönyv - Macedónia/Svájc
Paolo Poti - A zsűri különdíja - Olaszország
Tóth Csaba és Gál Péter - A legjobb kelet-európai forgatókönyv - Magyarország
Madarász István - A legjobb prezentáció - Magyarország
"Valószínűleg könnyebben fogunk szerződést kapni. Már most több producer megkeresett engem és Gál Pétert, így van esély rá, hogy 2009 február elején már nem csak papíron, hanem a filmvásznon is létezni fog a vadásztársaságot felmorzsoló Weekend".
"Ebben a szakmában rugalmasan kell kezelni ezeket a döntéseket - felelte Tóth Csaba arra a kérdésre, nem tart-e attól, hogy a Weekend leendő producere túlságosan sokat változtat majd a forgatókönyvön - ugyanakkor nem gondolom, hogy áthelyezhető lenne a történet például a tenger mélyére vagy a dzsungelbe."