Balázs Béla látható emberré válik a DocuArtban

Film


balazsbela_bymekoszk.jpg
Balázs Bélára emlékeznek

Az egykori tanítványok közül többen is megszólalnak Tényi István Fénykép a tanítványoknak Balázs Béláról című filmsorozata első részében, amelyet szerda este, a kiállítás megnyitóját követően vetítenek a helyszínen. A dokumentumfilm, amelyből mind a filmesztéta portréja, mind a második világháborút követő időszak film- és kultúrpolitikája kirajzolódik, azt a három évet mutatja be, amelyet Balázs Béla emigrációjából hazatérve Magyarországon töltött.

 
A programsorozat keretében Balázs Béla műveiből, többek között A látható ember című, klasszikusnak számító filmelméleti-filmtörténeti szakkönyvből, első könyvéből, a Halálesztétikából, valamint naplójából, verseiből és meséiből olvasnak fel részleteket.
 
Június 11-én levetítik Rózsa János Álmodó ifjúság című játékfilmjét, amely Balázs Béla gyermekkorát eleveníti fel. A szabadtéri vetítésnek a Ferenc téri Veranda terasz ad otthont.
 
A DocuArtban berendezett kamaratárlaton Balázs Béla öt, kézzel írott levele, valamint nagyjából 20, őt ábrázoló fotó tekinthető meg, amely a Petőfi Irodalmi Múzeum gyűjteményéből, illetve Tényi István magángyűjteményéből származik. A fényképek bepillantást engednek a filmesztéta fiatalkorába, 1919 és 1945 közötti emigrációjának időszakába, valamint a hazatérését követő éveibe.
 
Mint arról korábban már beszámoltunk, az évforduló alkalmából a DocuArt Filmművészeti Központ esszépályázatot hirdet, amelyre két kategóriában - Balázs Béla filmes munkássága, illetve Balázs Béla irodalmi, filozófiai munkássága -, július 31-ig várják az írásműveket.