Bemutatták a Jane Goodallról készült filmet Németországban

Film


janegoodall.jpg
Jane Goodall
(MTI/dpa) - "Soha nem akartam a középpontban állni, nem akartam, hogy tiszteljenek. De most megpróbálom ezt arra felhasználni, hogy az embereket mozgósítsam a természet védelme érdekében" - mondta el a Jane's Journey című dokumentumfilm bemutatóján az ünnepelt.
   
Dirk Niebel német fejlesztési miniszter ünnepi beszédében elmondta: "Néha a kis emberek, akik állítólag csak kis tetteket hajtanak végre, igazi nagy személyiségekké válnak. Goodall sok embertársát győzte meg, hogy ők is megtegyék a maguk apró lépéseit."
    
Nina Ruge, a Goodall Intézet németországi nagykövete a filigrán, karizmatikus nőt "korunk leglelkesítőbb asszonyának" nevezte.
    
A dokumentumfilm elkészítése során a forgatócsoport elkísérte Goodallt védenceihez a tanzániai Gombe Nemzeti Parkba. A filmben 1960-ban készült felvételeket is bemutatnak: a fiatal kutató ekkor érkezett először a területre, hogy közelről ismerkedjen meg az emberszabásúak életével.
    
Dian Fossey-val és Biruté Galdikasszal együtt Jane Goodall olyan közelről vizsgálhatta a szabadon élő emberszabású majmokat, mint korábban egyetlen más kutató sem. A fiatal nők számoltak be először az állatok eszközhasználatáról, az egyedek közötti erős anya-gyermek kapcsolatokról és a jól szervezett csoportok viselkedéséről.
    
A Jane's Journey bemutatja, hogyan lett a titkárnőből a világ legismertebb majomkutatója. A film szeptember elején kerül a mozikba.
    
A nyolcvanas évek közepétől Jane Goodall tudósból aktivista lett. Azóta fáradhatatlanul utazik szerte a világban, hogy konferenciákon vegyen részt és előadásokat tartson. Az "emberszabásúak nagyköveteként" évente háromszáz napot is úton van.