A nyilvánosságra hozott kilenc filmből hatnak Berlinben lesz a világpremierje. Ezek között van két német rendező produkciója is. Hazánk mozijaiban az Ágnes öcsénk című alkotással december végén debütáló 46 éves Oskar Roehler az Elementarteilchen című Michel Houellebecq adaptációval, az Elemi részecskékkel versenyez, melyben "két negyvenes féltestvér egy évét követhetjük végig, ahogy még egyszer utoljára megpróbálják megtalálni a boldogságot" - írja a műről a sulinet.hu. Roehler munkájában a mai német film sztárjai kaptak helyet, láthatjuk többek közt Moritz Bleibtreu-t, Christian Ulmen-t, Martina Gedeck-et, Franka Potente-t, Nina Hoss-t.
A másik német alkotás rendezője, az a Hans-Christian Schmid, aki már egyszer fényesen szerepelt Berlinben. 2003-ban ugyanis a Fények távolában című moziját FIPRESCI-díjjal ismerték el, sőt Arany Medvére is jelölték. A versenyben induló produkciója, a Requiem, a '70-es évek NSZK-jába kalauzolja a nézőket és igen érdekfeszítő témát boncolgat: az ördögűzést.
Boszniát Jasmila Zbanic képviseli első egészestés játékfilmjével, a Grbavica-val, amely a balkáni háború áldozatainak állít emléket, és az újrakezdés nehézségeit veszi górcső alá.
Versenyen kívül tűzik műsorra Terrence Malick legújabb moziját, a The New World-öt. A 62 éves rendező forgatókönyve alapján készült alkotás, John Smith, angol gyarmatosítóról szól, a Virginia állambeli Johnstown egyik megalapítójáról, aki újvilági expedíciója előtt még a törökök ellen is harcolt Magyarországon. Malick filmjében John Smith kapitányt mostanság az egyik legfelkapottabb színész, Colin Farrell alakítja, míg Pocahontas férjét és Thomas nevű gyermekük apját, a Gépész csontsovány főszereplője, a "legújabb Batman", Christian Bale játssza. A moziban feltűnik David Thewlis is, Harry Potter Lupin professzora.
Szintén versenyen kívül vetítik a George Clooney (Golden Globe jelölés) főszereplésével készült Syriana-t. A Traffic Oscar-díjas forgatókönyvírójának, Stephen Gaghan második - kritikusok által egekig magasztalt - rendezése a CIA terrorizmusellenes harcáról szól.
Ausztria Neil Armfield Candy című moziját nevezte a versenybe, melyben Heath Ledger és Abbie Cornish által alakított pár merül el a drog világában, míg az angol-kanadai koprodukcióban készült Snow Cake-ben a szerelem szippant be mindenkit, elsősorban a film főszereplőjét, Sigourney Weaver, aki egy autista nőt játszik.
Ázsiát két produkció képviseli, a Last Life in the Universe-szel Nyugaton is ismertté vált thaiföldi Ratanaruang Pen-ek pszichothrillere, az Invisible Waves, valamint többek közt a Császár és a gyilkost is dirigáló Chen Kaige legújabb műve, az eddigi legdrágább (35 millió dollár) kínai film, a Wu ji (Ígéret).
A fesztivál igazgatója, Dieter Kosslick elmondta, hogy az Arany és Ezüst Medvéért induló alkotások teljes listáját január közepén hozzák nyilvánosságra.
Az 1951-ben alapított Berlinale a cannes-i és velencei filmfesztivállal együtt a világ legrangosabb nemzetközi filmes mustrái közé tartozik.
Versenyben azok a filmek indulhatnak, melyek a fesztivál kezdetét megelőző 12 hónapban készültek és a gyártó ország határain kívül még nem találkoztak a közönséggel. A berlini verseny fődíja a fesztivál jelképévé vált Arany Medve.
A Berlinale versenyzői között számos filmet és rendezőt fedeztek fel, akik mára a filmtörténet klasszikusaivá váltak. Rainer Werner Fassbinder, Michelangelo Antonioni, Jean-Luc Godard, Ingmar Bergman, Sidney Lumet, Claude Chabrol, Roman Polanski, Satyajit Ray, Carlos Saura, Ang Lee, Zhang Yimou, Robert Altman, John Cassavetes, Walter Salles, Patrice Chéreau, hogy csak a legnagyobbakat említsük.
Tavaly Bizet Carmenjének dél-afrikai változata, a Mark Dornford-May rendezte Carmen Khayelitshában nyerte az Arany Medvét-díjat.