Bódy Gábor retrospektív - Japánban

Film

Beszélgetés Baksa-Soós Verával

- Miképp került Bódy Gábor egy tokiói fesztiválra?

- A FilmEx az ázsiai filmek a toborzó filmfesztiválja, ebbe volt beépítve mint társprogram ez a különleges hommage, ez a Bódy Gábor vetítéssorozat, mely nagyon nagy nézettségnek és sikernek örvendett. Berlinben és Párizsban, illetve több nyugat-európai országban a művészmozik gyakran vetítik Bódy filmjeit, és a FilmEx igazgatónője, Hajasi Kanako berlini tartózkodása idején megismerkedett a ezekkel az alkotásokkal. Beléjük szeretett, és évekkel ezelőtt céljául tűzte, hogy egyik FilmEx-re bemutatja ezt a nagyszerű életművet. Fontosnak tartotta, hogy Bódy innovatív és rendkívül kísérletező hajlamú, érdekes vizuális világát megismerjék Japánban is. A berliniek segítségével kerültek a filmek Tokióba. A magyar állam nem igazán támogatta ezt a projektet, arra hivatkozva, hogy nem találják a kópiákat. Ezt én személy szerint, mint magyar állampolgár nagyon szégyelltem?A sajtóértekezleteken kiderült, hogy nemcsak hogy nagy az érdeklődés, hanem értik is a Távol-keleten a közép-európai filmet és sokkal inkább műveltek ilyen szempontból, mint mi. Bódynak három játékfilmjét mutatták be, a Kutya éji dalát, az Amerikai anzikszot és a Nárcisz és Pszichét. Mindhármat díszelőadásban, Tokió belvárosában. Ennek tiszteletére meghívták Udo Kiert, a Nárcisz és Psziché egyik főszereplőjét, aki a költő Tóth Lacit alakította, valamint engem, a Kutya éji dalának társrendezői asszisztensét. E filmben játszottam egy kisebb szerepet is. Ez volt az egyetlen külföldi blokk, a többi film a 2003-as és 2004-es iraki, pakisztáni, indiai, libanoni, izraeli, koreai, japán és kínai filmtermésből válogatott. Mivel ez egy versenyfesztivál, az idei győztes egy Thai-földi, francia-olasz kooprodukcióban készült film, a Tropical Ma lady lett. A filmek többsége egyébként ? eléggé jellemző módon - korunkra reflektálva a távol-és közelkeleti háborúk végzetes és tragikus vonatkozásait jelenítik meg. Volt szerencsém jó néhányat végignézni. Nagyon megrázó volt.

- Kevés keleti film jut el hozzánk?

- Ez így nem igaz. Az Örökmozgóban rendszeresen zajlanak japán és kínai filmhetek. Hogy a mainstream mozikban kevés fut ? ez más kérdés. Régen minden Kurosawa és Ozu film futott ? csak hogy a legismertebb rendezőket említsem. A japán filmkultúrának nagy klasszikusai vannak, sokat tanultunk tőlük. Japán csak földrajzilag van távol, szellemileg nem.

- Elképzelhető, hogy Bódyt jobban elismerik külföldön, mint itthon?

- Itthon is van neki egy komoly tábora mind a múltból, mind a fiatalok között is, akik nem akkor látták a filmeket, mikor készültek. A Duna TV és Filmmúzeum gyakran vetíti a filmjeit. Nem gondolom, hogy teljesen ki van rekesztve, de egészen biztosan van egy klikk, akik bizonyos politikai lehetőséget is megragadnak arra, hogy valahogy kiiktassák Bódy Gábor nevét a magyar filmtörténetből. Hát ez nem fog sikerülni.