Börtönbe vonul a Die Hard rendezője

Film

Anthony Pellicano

Ha most nem maga John McTiernan lenne érintett egy messziről bűzlő ügyben - melyben a rendező egy magándetektív szolgáltatásait vette igénybe és ezzel kapcsolatban hazudott a hivatalos szerveknek -, azt is bátran kijelenthetnénk, hogy az eset tökéletes alapanyagul szolgálna a karrierjét pont húsz évvel ezelőtt, második nagyjátékfilmjével, a Ragadozóval megalapozó direktor egy új produkciójához. Mi mást is mondhatnánk arra az ügyre, melynek főszereplője a művész mellett az az Anthony Pellicano magánnyomozó, aki azon túl, hogy előszeretettel tapadt a telefonra, amikor azon sztárok beszéltek, irodájában kézigránátokat és C4-es robbanószereket is tárolt, majd tapasztalataiból merítve '85-ben összedobott egy Magnum-részt.

De ne rohanjunk ennyire előre. Hogyan kerül a képbe az akciófilmek specialistája, és miért olvashatjuk azt, hogy McTiernant egy amerikai bíróság hétfőn négy hónapos börtönbüntetésre ítélte és még százezer dollár (17,8 millió forint) megfizetésére is kötelezte? Történt, hogy a 2008-as évre három produkciót tervező (The Camel Wars, High Stakes, Run) rendező azzal kereste meg Pellicanót, hogy hallgassa le 2000-ben forgatott filmje, a Rollerball - Könyörtelen játék egyik producerét, Charles Rovent, akiről azt gyanítja, hogy a háta mögött piszkos dolgokat folytat. A rendező véleménye szerint többek közt a Batman: Kezdődik című moziba és annak folytatásába, a The Dark Knightba is pénzt pumpáló szakember megpróbálja őt lejáratni különböző pénzügyi befektetők és filmstúdiók fejesei előtt.

McTiernan, hogy megbizonyosodjon sejtéséről, ötvenezer dollárt (közel kilencmillió forintot) fizetett a legálisnak távolról sem nevezhető munkamódszereiről ismert, egyébként börtönt is megjárt Pellicanónak: derítse ki így vagy úgy, mi igaz a megérzéseiből. Ha a rendező nem a Los Angeles-i magánnyomozót fogadja fel, jobban járt volna, ugyanis Pellicano a fentiekben részletezett ügyek miatt már évek óta a nyomozó hatóság látóterében volt. Rajta keresztül jutottak el az FBI emberei McTiernanhez, aki aztán 2006-ban elismerte, hogy hazudott a Szövetségi Nyomozóhivatal embereinek, amikor azt állította, hogy csak válása ügyében érintkezett Anthony Pellicanóval.

A sztárrendező az elmúlt hónapokban minden követ megmozgatott, hogy visszavonja önmagára nézve terhelő vallomását. A védelem azzal állt elő, hogy McTiernan csak azért tanúzott hamisan, mert egy arcüreggyulladásra kapott antibiotikum hatása alatt állt, és egy hosszú, ázsiai üzleti út is kimerítette. A bíró azonban elutasította ezt az érvelést, mondván: a rendező nem mutatott bűnbánatot, csak kifogásokkal élt. John McTiernannek január 15-ig kell feladnia magát, noha lehetősége van fellebbezni.

Pellicano jelenleg előzetes letartóztatásban várja tárgyalását. A korábban többek közt Tom Cruise-nak, John Travoltának és Steven Seagalnak is dolgozó magándetektív akár húsz éves börtönbüntetést is kaphat, amiért titokban telefonokat hallgatott le (vád: száztíz rendbeli zsarolás), és kenőpénz kifizetésével illegálisan jutott rendőrségi aktákhoz (vád: hivatalos személyek megvesztegetése).

A legrosszabb az egészben, hogy McTiernanért még John McClane sem tehet semmit.