A Clooney cég forgatókönyve igaz történeten alapul, melyben egy CIA titkosügynök kicsempészett hat amerikait Iránból, ahol akkoriban több tucat más túszt is fogva tartottak.
A "Menekülés Teheránból" forgatókönyvén még dolgoznak, és a jogokat sem adták el, jelentette ki Stan Rosefield, a Smoke House szóvivője hétfőn.
A Variety szerint a film műfaját tekintve ún. "dramedy" lesz, ami leginkább humoros drámaként fordítható, melyben szellemes és komoly mozzanatok is vannak. A mozi rendezője és főszereplője is Clooney lenne.
A film alapjául egy, a Wired magazinban áprilisban megjelent cikk szolgált egy mentőakcióról, amit a nyugalmazott CIA ügynök Antonio Mendez of Knoxville vezetett. Mendez a Herald-Mailnek azt nyilatkozta, hogy beleegyezett az interjúba, cserébe osztozik a filmes jogokon a cikkíróval.
Mendezt 1997-ben kitüntették, mint az 50 legjobb ügynök egyikét a CIA történetében. A hadműveletet ő találta ki, miután csőcselék a teheráni amerikai nagykövetséget megszállták 1979. november 4-én. A benn tartózkodó kilencven emberből ötvenketten 444 napig foglyok voltak, a többieket elengedték fogvatartóik. Hat megmenekültet kanadai nagykövetségi hivatalnokok bújtatták otthonaikban.
A CIA ügynökök számos tervvel álltak elő, többek között azzal, hogy álcázzák az amerikaiakat kanadai élelmezési szakértőknek vagy tanároknak, mondta Mendez. Végül a CIA ügynök azt javasolta, hogy öltözzenek a Studio Six alkalmazottainak, egy kitalált kanadai filmstúdió munkatársainak, akik éppen helyszínt keresnek egy sci-fi filmnek, az Argo-nak. Felhasználva a hollywoodi sminkmesteri kapcsolatait, Mendez teljes oldalas hirdetéseket vásárolt a Variety-ben és a Hollywood Reporterben, így segítve a fedősztori hitelessé tételét.
Mendez ír filmproducernek kiadva magát elment Teheránba, megtalálta a hat amerikait és felruházta őket új személyazonosságukkal. Néhány feszült pillanat ellenére a reptéren a csel működött, és 1980. január 28-án végre felszállt a gépük Teheránban. Jimmy Carter akkori elnök később honorálta Mendez akcióját.
A nyilvánosság 1997-ig nem tudott semmit a részletekről, amikor is az ügynökség kérte fel Mendezt arra, hogy tegye nyilvánossá a részleteket, mivel így szerették volna a testületet fennállásának 50. évfordulója alkalmából népszerűsíteni. Mendez, és felesége Jonna, aki ugyancsak a CIA kötelékében dolgozott, azóta számos alkalommal beszélt, tanított és írt erről a nem mindennapi akcióról.