Darth Vader mellett Von Trier, Wenders, Jarmusch Cannes-ban

Film

Thierry Fremeaux, a cannes-i filmfesztivál művészeti igazgatója elmondta, hogy tavaly a dokumentumfilmek és az animációs mozik fontosságát szerették volna felhívni a figyelmet. Az idei gála viszont a nagy szerzők, "auteur-ek" visszatérésétől lesz hangos.

Az 58. cannesi filmfesztivál, ellentétben a tavalyival meghagyja a politikusoknak a politika csinálást és olyan művészmozik által favorizált rendezők új alkotásaira fókuszál, mint a mostanában Tarr Béla "nyomdokain járó" Gus Van Sant, vagy az Amerika-trilógia második részénél járó dán dogma alapító, Lars von Trier.

Az Elefánttal 2003-ban taroló amerikai rendező a Last Days című hetvenes éveket felidéző filmmel tér vissza, amelyben Michael Pitt (Álmodozók) egy Kurt Cobain-szerű zenészt alakít. Lars von Trier előtt sem ismeretlen a francia filmfesztivál, hiszen '96-ban a Hullámtöréssel elnyerte a Zsűri Nagydíját, 2000-ben Arany Pálma-díjas lett a Björk főszereplésével készült Táncos a sötétben, két évvel ezelőtt pedig jelölték a "puritán" Dogville-t a fődíjra, amit pont a Gus Van Sant mozi halászott el előle. A cannesi filmfesztiválon debütál a rendező Amerika-trilógiájának második darabja, a Manderlay.

Wim Wenders, aki szintén magáénak tudhat már egy cannes-i fődíjat a Párizs, Texas-ért, 1997 óta először lesz jelen a szemlén a Don't Come Knockin' című drámával. Egy öregedő cowboy színészről szóló történethez illusztris gárdát sikerült összehívni Wendersnek. A filmben szerepel Sam Shepard, Jessica Lange, Tim Roth, Sarah Polley és Fairuza Balk.

Legutóbb a Szellemkutyát és a Kávé és cigarettát dirigáló Jim Jarmusch is beszáll a versenybe Broken Flowers című produkciójával, amelyben Bill Murray keresztülutazza az USA-t, hogy megtalálja fiát, akiről eddig azt sem tudta, hogy létezik.

A Karambolért a zsűri díját elhódító David Cronenberg is bemutatja új alkotását, a History of Violence-t. Viggo Mortensen főszereplésével készült drámában egy család "rivaldafénybe" kerül, miután az apa látszólag önvédelemből öngyilkosságot követ el. A Gyűrűk Ura Aragornja mellett Ed Harris és William Hurt is fontos szerepekhez jut.

Tommy Lee Jones rendezői oldaláról mutatkozik be, a The Three Burials of Melquiades Estrada című filmjével, amelyben a főszerepet is magára vállalta. Az amerikai jelenlétet hivatott erősíteni George Lucas Sithek bosszúja, amit versenyen kívül vetítenek, valamint Robert Rodriguez hatalmas kritikai sikerrel játszott Frank Miller képregény adaptációja, a Sin City. Érdekessége a bemutatónak, hogy Cannes-ban nem nagy divat műsorra tűzni olyan műveket, amiket már vetítenek, illetve amelyek box-office listát ostromolnak.

A szervezők azt nyilatkozták, hogy idén, a játékfilmek versenyében kevesebb európai film fog szerepelni, mint az előző években. Az Emir Kusturica vezette zsűri tagjairól eddig nem sok tudható.

A horror rajongóknak kedveskednek az esemény házigazdái, amikor, - természetesen mikor máskor, mint - május 13-án, pénteken egy húsz perces összeállítással tisztelegnek a műfaj koronázatlan király, George A. Romero előtt.