Dialektus Fesztivál 2010

Film

A nézők a megszokott és az új helyszíneken is a legkülönfélébb antropológiai és dokumentumfilmek közül válogathatnak, melyek többségét kizárólag a Dialektus ? Európai Dokumentum- és Antropológiai Filmfesztivál során tekinthetik meg. A Dialektus Fesztivál ezenkívül idén több újdonsággal is várja az érdeklődőket. Új helyszínként kapcsolódik a fesztiválhoz az Építész Udvar (Magyar Építészek Háza, 1088 Budapest, Ötpacsirta utca 2.) és kiállítóterme: filmes és antropológiai folyóiratokkal, könyvekkel, illetve beszélgetésekkel, esti vetítésekkel, korábbi évek Dialektus-nyertes filmjeinek bemutatásával várják a közönséget. 

Az idei retrospektív program Zolnay Pál előtt tiszteleg ? levetítik többek közt a Sámán és a Törjünk fel egy meggymagot! című műveit és a Filmsámán című Zolnay-portréfilmet. A vetítésekre és a kapcsolódó beszélgetésekre az Örökmozgóban és az Építész Udvarban kerül sor, mely helyszíneken a vetítésekre és egyéb programokra díjtalan a belépés! A Dialektus versenyfilmjeinek és a Fesztiválközpontnak a Vörösmarty mozi, a szakmai programoknak pedig a DocuArt Kocsiszín ad otthont. Az idei versenyprogramban 15 ország 43 alkotása szerepel, amiket három szekcióban vetítenek. Az Aranyszarvas-díjat a nemzetközi zsűri szekciónként adományozza. A szekciók a következők: Sűrű leírás (európai antropológiai filmek), Emberi történetek (európai dokumentumfilmek) és Diákmunka (európai diákfilmek). 


177701_nagy_dialektus2010_2.jpg
Apró örömök

A filmekből pedig a szervezői ígéret szerint idén is legalább olyan változatos történetek, emberek, tájak és folyamatok rajzolódnak ki, mint ahogy azt a korábbi években már megszokhattuk. Önkéntes túlélők, részmunkaidős szuperhősök, apróhirdetések világa kerül elénk a Gólöröm, a Szuperhősök és az Apró örömök képsorain. A Dzsungelrádióban a segítség határait feszegetik, míg a Bevállalós nénikék a jogfosztás ellen, az afgán nők pedig jogosítványért küzdenek. Francia, dán és osztrák filmek történetein keresztül a globalizáció, a klímaváltozás és a terjeszkedő nagyvállalatok konfliktusai és együttélési kényszere jelenik meg. 


welcometonorthkorea_udvozoljukeszak-koreaban_film_01.jpg
Üdvözöljük Észak-Koreában!

Lesz még utópiának tűnő amerikai átalakulás Detroitból, sportkomplexumot újrahasznosító hajléktalanok mozgalma Brazíliából és mechanikus balett Észak-Franciaországból. Egyfajta etnikai albérlet bemutatására vállalkozik az Egy kis szoba és a Békét mindenkinek, míg Nepálból véres zavargások ellenpontozzák az olasz és német szerzetesek derűs törekvéseit. Olasz, svéd és spanyol filmek szereplői tabuk között próbálnak meg felnőni és egyszersmind megismerni saját nőiségüket. Lesznek ezenkívül cseh, román, német és magyar visszatekintések megdöntött rendszerekre, politikai erőszakra, gyilkosságra, ügynökügyekre és Észak-Koreára. Különböző európai hadtesteknél szolgált katonai szakácsok emlékein keresztül pedig betekintést nyerhetünk a dátumok, tények, hadüzenetek, csaták és békekötések színfalai mögé is: XX. századi háborússzakács-portrék kerülnek elénk. 

És ami még jön: választóvonalak és egyensúlykeresés filmek és kutatók nyomán; albán nyelv, panelházak, gauchók és LSD. Nem kevésbé izgalmas témákat vetnek fel a gyökerek és az identitás területén a csehországi vietnamiak és az alaszkai norvégok történetei. A Malaccal teljes helyi böllérekből szervezett csapatának tagjai pedig Magyarország leghátrányosabb régiójából neveznek nemzetközi böllérversenyre. Jó eséllyel tehát mindenki talál majd kedvére valót a három szekció alkotásaiban. 

A vetítésekhez olyan szakmai programok társulnak, mint a "myDEER" Projektfejlesztési Workshop (mely a visegrádi országokban készülő koprodukciók létrejöttét kívánja támogatni) és a Dokukritikusi workshop, ahol a résztvevők konkrét megmérettetésen vesznek részt, mivel kinyomtatott munkáikat "még melegében" a fesztivál vendégei elé tárják. De lesznek kísérőrendezvények is, például a Képben lenni. Szüksége van-e a magyar dokumentumfilmnek elméletre? című beszélgetés a Metropolis folyóirat dokumentumfilmes számai kapcsán a kortárs magyar dokumentumfilm kérdéseiről Füredi Zoltán fesztiváligazgató és a lap két munkatársának részvételével vagy a Panoráma: Afrika című Európán kívüli tematikus kitekintés. 

A vetítési blokkok egységesen 450 forintos jegy váltásával látogathatók, a fesztivál összes rendezvényére érvényes bérlet ára 2 ezer forint, amely összegért egy fesztiválkatalógust is kapunk.

Dialektus Fesztivál 2010 - több helyszín, jún. 23.-28.