Díjat érő utazások Los Angelesben

Film

A fesztiválnak 2009-ben Los Angeles óceán felőli, nyugati kerülete, Westwood Village adott otthont. Központi szabadtéri helyszínként a Broxton Ave-et nyitották meg, ahol július 18-28-ig igazi fesztiválhangulat uralkodott, földre vetített logókkal, sátrakkal, kivetítővel, fényekkel és az elmaradhatatlan Los Angeles-i jó idővel. A tizenhét helyszín közül a legérdekesebbnek a Ford Amphitheatre szabadtéri "kertmozija" bizonyult, de a vetítőtermek általában zsúfolásig megteltek még a mozizás szempontjából nem túl előkelő délutáni időpontokban is. Az eseménysorozat fő médiaszponzora a patinás hírű Los Angeles Times volt, amely ebből az alkalomból külön lapszámot jelentetett meg a fesztivál minden érdekes és fontos tudnivalójával. Az előző évekkel ellentétben a világklasszis eseménynek idén nem volt magyar résztvevője, viszont olyan hírességek is megjelentek, mint például Johnny Depp. Június 25-én a programokat  kissé elhalványította Michael Jackson halála, mert a Westwood Village-ben tartott rendkívüli sajtótájékoztató közlekedési fennakadásokat okozott.
 

whattheydo_promo.jpg
What They Do
 
Talán véletlen, de az utazás-toposz domináns figyelmet kapott az idei válogatásban. Mindkét nagydíjat nyert alkotásban a vándorlás motívuma szerepel fő témaként. A nagyjátékfilmek között a legjobbnak bizonyult Wah Do Dem (What They Do), Sam Fleishchner és Ben Chace rendező-forgatókönyvírók munkája, egy modernkori Odüsszeia-történet, mely egy karib-tengeri óceánjáró hajón játszódik.
 
A győztes dokumentumfilm egy Los Angelesben igen ismert jelenséget dolgoz fel, ám annak éppen ellenkező oldalát mutatja meg. Juan Carlos Rulfo és Carlos Hagerman rendezése, a Those Who Remain néhány mexikói család életét követi, amely az "amerikai álom" reményében az Egyesült Államokba költözik. Bár a West Side Story lassan ötvenéves története mára már klasszikus műnek számít, az emigránsok helyzete nem sokat változott az eltelt - csaknem - fél évszázad alatt. Az amerikai társadalom látszólag toleráns, de valójában a többgenerációs amerikai közeg igyekszik nem keveredni a friss bevándorlókkal, különösképpen a mexikóiakkal, akik Los Angelesben is zárt közösséget alkotnak. A dokumentumfilm az anyaföld fájdalmas elhagyásáról, a beilleszkedés nehézségeiről szól, sok metaforával, költői megfogalmazásban.
 

thosewhoremain_promo.jpg
Those Who Remain
 
Az idei évben újnak számító díjat (Target Dream In Colour Award) a fiatal generáció inspirálására hozták létre. A főiskolások első versenyét a Los Angeles Filmfesztiválon Elizabeth Pena és Sam Rubin kapta a Lipstick című munkájukért.
 
A több mint 30 ország 200 filmjét felvonultató fesztiválon a közönség is megszavazhatta a kategóriánkénti kedvenceit. A nagyjátékfilmek közül a vendégzsűri által versenybe jelölt amerikai The Stoning of Soraya M. (író: Betsy Giffen Nowrasteh és Cyrus Nowrasteh, rendező: Cyrus Nowrasteh) vitte el a pálmát, míg a dokumentumfilmek közül egy amerikai koncertfilmet, a Soul Power (rendező: Jeffrey Levy-Hinte) ítélték legjobbnak a látogatók. A nemzetközi filmek közönségdíjasa a Born Without (Nacido Sin) lett (író-rendező: Eva Norvind).
 
A 15. Los Angeles Film Festival bővelkedett kísérőprogramokban is. Koncertek, főiskolás kerekasztalok, filmkészítőkkel folytatott nyilvános ebédek (ahová mindenki maga vitte az elemózsiáját), retrospektív vetítések színesítették a kulturális választékot. A magyar származású világhírű festőművész, Andy Warhol 1964-es "screen test"-jeiből adott válogatást a múlt kiemelkedő filmjeit bemutató sorozatban a 13 Most Beautiful... című mozi.