Díjazott a Hőség és a Delfin forgatókönyve

Film

A Hartley-Merrill International Screenwriting Prize egy évente megrendezésre kerülő nemzetközi forgatókönyvírói pályázat a Nemzetközi Filmművészeti Alap (Foundation for International Film Artists), az Amerikai Írószövetség (Writers Guild of America, West) és az Amerikai Mozgókép Szövetség (Motion Picture Association of America) közös szervezésében.

A díjat 1989-ben a Los Angeles-i RKO Pictures vezetői, Ted Hartley és színésznő felesége, Dina Merrill alapították azzal a céllal, hogy az Amerikán kívüli országok forgatókönyvíró "műhelyeinek" fejlődését elősegítsék, és ezzel is népszerűsítsék a "hollywoodi-típusú" szkript írást. A díjat eredetileg az orosz forgatókönyv készítés felkarolására hozták létre, azóta 14 ország csatlakozott a versenyhez, de a bekapcsolódni kívánók száma évről-évre nő.

A pályázat első fordulójában az egyes országok nemzeti zsűrijei hoznak döntést, majd az általuk kiválasztott győztes forgatókönyvek vesznek részt a Los Angeles-i végső megmérettetésen. A legjobbnak ítélt alkotás készítője a pénznyereményen túl lehetőséget kap a Sundance Intézet Filmmaker's Lab kurzusán való részvételre is.

Az idei verseny magyarországi fordulóját Schwechtje Mihály Hőség című forgatókönyve nyerte. A rendhagyó időkezelésű sztorit az "önmagába csavarodott tanyasi világ" pontos és hiteles ábrázolása miatt érezte arra érdemesnek a Fekete Ibolya vezette zsűri, hogy képviselje hazánkat a Los Angeles-i döntőben.

Elismerő oklevélben részesült Szászi Zsuzsanna és Török Ferenc Delfin című forgatókönyve, amely - a Hajós Alfréd Társaság elnöke, zenész - zeneszerző, Földvári Gergely ötlete nyomán - elmeséli a neves úszóbajnok-építész Hajós Alfréd ifjúságát, a küzdelmes gyermekkortól az államalapítás milleneumi évében megszerzett első magyar olimpiai aranyéremig. A zsűrielnök szerint ez a mű volt a legprofibban megírt könyv.