Dokumentumfilm-fesztivál Budapesten

Film

Rangos filmfesztiválokon nagy sikerrel vetített alkotásokat láthat a közönség a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztiválon a Toldi moziban december 2. és 5. között.

A filmek embertársainkról szólnak, akik csapdában és a margón jogfosztottan élnek. A fesztivál megnyitóján, december 2-án este nyolckor Göncz Árpád volt köztársasági elnök köszöntője után Papp Gábor Zsigmond Az ügynök élete című filmjét mutatják be.

A Verzió bemutatja továbbá többek közt Peter Fleury Észak-Korea - Egy nap az életben, Stanislaw Mucha Európa közepe, Phil Grabsky A fiú, aki Bámiján Buddháin játszik, Adela Peeva Kié ez a dal?, Paul Dewlin Nagyfeszültség és Rithy Panh S-21 - A vörös khmer halálgyára című filmjét is.

Magyar premier Nick Broomfield neves brit filmrendező Aileen. Egy sorozatgyilkos élete és halála című munkája is. A film az első amerikai sorozatgyilkosnő története, vádirat a halálbüntetés és az elmebetegek megbüntetése ellen.

A magyar, európai és ázsiai roma közösségek kultúráját, hagyományait ismerheti meg a kitartó fesztivállátogató a 8 és fél romákról készült film alapján. A világzenei sikerlisták éllovasa, a Parno Graszt észak-magyarországi roma zenekarról készített film (Parno Graszt - Ünnepek és hétköznapok) mozipremier.

A vetítések után a közönség találkozhat a filmkészítőkkel, az adott témákat és helyszíneket jól ismerő újságírókkal, szociológusokkal, filmesekkel, civil szervezetek tagjaival, aktivistákkal és történészekkel is.

Az emberi jogi filmfesztivált a Nyílt Társadalom Archívum, a Közép-európai Egyetem társintézménye rendezi Jancsó Miklós filmrendező és a Magyar Helsinki bizottság védnökségével.

(CEU)