Dokumentumfilmek vetítésével indult a Check the Gate '09

Film


126593_normal_ugynok_elete_ujra.jpg
Az ügynök élete

Az idei fesztivál fókuszában a rendszerváltás áll, annak 20. évfordulója alkalmából. A nemzetközi kurátorok által összeállított játékfilmes program igyekszik bemutatni a '89 előtti és utáni világot is, hogy érzékelni és értékelni lehessen, mit is jelentett valójában a rendszerváltás.

 
A tavalyi évhez képest újdonságot jelentenek a dokumentumfilmek, melyek alapvetően hozzátartoznak a korszakhoz. Június 23-án a Londoni Magyar Kulturális Központban vetítették Papp Gábor Zsigmond Az ügynök élete című művét, amelynek segítségével az egykor szigorúan titkos kulisszák mögé láthattunk, majd 24-én, csütörtökön Almási Tamás Meddő című filmjével ismerkedhettek meg az érdeklődők. A vetítéseket előadások és beszélgetések kísérték a rendszerváltásról, illetve a magyar dokumentumfilm '90-es évekbeli virágzásáról és jelenlegi helyzetéről.
 
Az első dokumentumfilmes estén Papp Gábor Zsigmonddal Jonathan Stoneman, a BBC World Service egyik vezető munkatársa beszélgetett a propaganda jelentőségéről. Jonathan Stoneman diplomataként több évet töltött Magyarországon a rendszerváltást megelőzően, így első kézből szerzett tapasztalatait is megosztotta a közönséggel. Csütörtökön a Magyar Rádióból is jól ismert londoni tudósító, Tóth Vali mutatta be Almási Tamást, majd a dokumentumfilm levetítése után ő vezette a rendszerváltás hatásairól szóló beszélgetést. A dokumentumesték, a fesztiválhoz kapcsolódó politikai fénykép- és plakátkiállítás is azt a célt szolgálja, hogy a brit közönség számára megfelelő háttérinformációt nyújtson a rendszerváltásról, és egyszerűbbé tegye a korszakról szóló magyar filmek befogadását.
 

made_in_hungaria_6_porthu.jpg
Made in Hungária

A játékfilmek vetítése június 25-én vette kezdetét a Made in Hungária bemutatásával a fesztivál helyszínén, az ICA-ben. A hivatalos megnyitón és az azt követő ünnepségen részt vett Csák Ferenc, az OKM nemzetközi szakállamtitkára is.

 
A tavalyi évhez hasonlóan a londoni magyar filmfesztivált különböző kapcsolódó kiállítások vezetik be, és kísérik egész júniusban.
 
A fesztiválnak helyet adó Institute of Contemporary Arts épületében a múlt hét óta láthatóak a programban szereplő játékfilmek eredeti és nemzetközi plakátjai, valamint egy politikai hirdetésekkel és rendszerváltással foglalkozó kiállítás a Heti Világgazdaság híres címlapjaval. A '89-es és '90-es számok legbeszédesebb címoldalai a HVG jóvoltából állnak rendelkezésre. A plakátok egész júniusban minden nap megtekinthetők az ICA-ben.
 
A fesztivál ideje alatt további két fotókiállítás várja majd a Magyarország és a magyar film iránt érdeklődőket. A Londoni Magyar Kulturális Központban az MTI egyik '89-es gyűjteménye, a Pán-európai pikniket és egyéb rendszerváltó eseményeket bemutató fotók láthatók majd.
 
A fesztivál helyszínén pedig az idei év védnöke, David Korda és családja előtti tisztelgésként egy exkluzív Korda Sándor fotó- és plakátkiállítás lesz látható a Magyar Nemzeti Filmarchívum jóvoltából.
 
Korábban: