Drogos regényből forgat Gus Van Sant

Film

Ken Kesey

Ugyan lehet, hogy most a Gus Van Sant rajongók megköveznek a következő kijelentésért, de véleményünk szerint a rendező az 1991-es Otthonom, Idaho, majd a hazánkban sajnos filmforgalmazásba nem került Az utolsó napok óta nem készített igazán érzékeny filmet. A Tarr Béla-rajongásáról is ismert direktor, aki Gerry, a sok díjat besöpört Elefánt, az előbb említett Kurt Cobain viharos életének záró akkordjait megfestő Utolsó napok és legutóbb a Cannes-ban elismert Paranoid Park című alkotásaival próbált meg néhány "elemet" elcsípni (utóbbiban már csak formanyelv szintjén) a nemzetközileg is elismert magyar művész munkásságából (szerintünk egyébként sikertelenül), hamarosan újra egzisztenciális kérdéseket feszegethet.

A Variety jelentése szerint a neve alapján sokan hollandnak tippelt, valójában Louisville-ben született rendező megfilmesíti a '60-as évek hippikultúrájának egyik alapkönyvét, a "Savpróbá"-t (The Electric Kool-Aid Acid Test), ezzel háromra növelve a kortárs amerikai irodalom fenegyerekének tartott Tom Wolfe adaptációk számát. (Az igazakból Philip Kaufman forgatott még 1983-ban, a Hiúságok máglyájához pedig Brian De Palma nyúlt hozzá 1990-ben.)

Wolf regénye egy utazásról szól, mely során a szerző a Száll a kakukk fészkére írójához, Ken Keseyhez és társaihoz, a Merry Pranksters nevű csoporthoz csatlakozva, egy pszichedelikusan kipingált, Furthur nevű buszon végigzötykölődte az Egyesült Államok istenverte vidékeit, eljutva a legutolsó porfészekbe is. A Kaliforniából indult út célja mi más is lehetett, minthogy meggyőzzék az amerikai népet az LSD áldásos hatásairól (amiket egyébként inspirációként használt Kesey világhírű elmegyógyintézetben játszódó művéhez), egy jót bulizzanak és ahol csak lehet kiverjék a biztosítékot.

A Variety beszámolója szerint a Lance Black (Hármastársak) forgatókönyvéből készülő produkció a kalandok utáni "lecsendesülést" is ábrázolja majd, főszereplőnek Ken Kesey-t kiválasztva. A rendezőről aránylag kevesen tudják, hogy nagy tisztelője volt a világhírű írónak és hogy hódolatát kifejezze, nem csak a mester munkáit dicsérte szemtől-szembe, de szerepet is adott neki a Néha a csajok is úgy vannak vele című mozijában.