Dühös az író a Moore-film miatt

Film

"Ez nem az ő regénye, és nem az ő címe." - háborgott Bradbury, hozzátéve, hogy a filmet mostantól át kéne nevezni.

Az 1953-as, széles körben mesterműnek tartott regény egy olyan társadalom utópisztikus ábrázolása, ahol a tűzoltóknak az a feladatuk, hogy megsemmisítsék a könyveket. A könyv alapján François Truffaut 1966-ban filmet rendezett. De a regény Frank Darabontot is megihlette, akinek filmjét 2005-ben fogják bemutatni. A Fahrenheit 451 cím onnan ered, hogy ez az a hőfok, melyen a könyvek elégnek. Moore azért választotta ennek mintájára a Fahrenheit 9/11-et címként, mert szerinte "ez az a hőfok, ahol a szabadság elég".

Az író - aki még egyébként nem látta a filmet - hat hónappal ezelőtt felhívta Michael Moore cégét, hogy tiltakozását fejezze ki. Azt ígérték neki, a rendező vissza fogja hívni. Moore csak múlt héten tett eleget az ígéretnek.

"A film készítői a legnagyobb tisztelettel viseltetnek Bradbury úr iránt. Munkája mindannyiunk számára inspirációt jelentett. De ha megnézik a filmet, rá fognak jönni, hogy a cím olyan tényekre reflektál, melyeket a film magyaráz meg. Ezek mind valós történések 9/11 előttről, utánról és akkorról." - nyilatkozta a Fahrenheit 9/11 szóvivője.

Bradbury egyébként szeretné elkerülni a pereskedést, és reméli: úgy tudják rendezni az ügyet, mint két úriember. "Szeretném, ha kezet fogna velem, és visszaadná a könyvemet és a címemet." - mondta az író.

Az Arany Pálma-díjas filmet az Egyesült Államokban június 25-én, Nagy-Britanniában július 9-én, hazánkban pedig még szeptember 11. előtt, a nyár végén mutatják be.

(bbc.co.uk)