Egy kamera töténetén dolgozik Rófusz Ferenc

Film

(MTI) - Rófusz Ferenc elmondta: nagyon váratlanul érte az elismerés. "Harminc évvel ezelőtt volt ilyesmi érzésben részem, az Oscar-díjat a Szabad Európa Rádió műsorából hallottam meg egy reggel. Nagyon érdekes, hogy most ez is megadatott a sorstól. A Kossuth-díj nagy álom volt, még az Oscar-díj után is. Március 15. a legnagyobb ünnepünk és a Parlamentbe se jár csak úgy az ember" - emelte ki a rendező.
    

A légy című animációs filmmel ismertté vált Rófusz Ferenc tíz éve él ismét Magyarországon, korábban Kanadában lakott. Jelenleg legújabb munkáján, a Ticket című alkotáson végzi az utolsó simításokat. Az animációs film egy "kamera története", a mintegy tízperces mű életpálya, élettörténet a rendező szerint. "Nem mondhatom, hogy vidám film" - tette hozzá. A munkakópia elkészült, elküldik a cannes-i filmfesztivál előválogatására és a kecskeméti filmes seregszemlére is.
    
"Érdekes kérdés, hogy miként ágaznak szét a dolgok. Meg kell becsülni, ami jó történik. Mindig azt hisszük, hogy mi írjuk a forgatókönyvet, de nem. Ha valami megtörténik, csak akkor rakjuk össze a dolgokat" - fejtette ki.
    
Rófusz Ferenc múlt csütörtökön tartotta székfoglalóját a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen, ahol címzetes tanárként segíti a fiatalokat. "Bízom benne, hogy át tudok adni a tapasztalataimból a fiatal végzősöknek" - szögezte le. A szakember reméli, hogy új lehetőségek nyílnak a filmkészítésre, de mint mondta, a fiataloknak nem lesz könnyű dolguk, ha meg akarják állni a helyüket. Megjegyezte: nagyon megváltozott a technológia, ötletekkel kell előállni, ki kell találni dolgokat és szerencsére is szükség van, és mindez nem egyszerű feladat. 
    
A művésznek több terve is van, elképzelhetőnek tartja, hogy külföldi megbízást vállal, és itt készíti el Magyarországon. "Bár nyugdíjas lettem, 65 éves vagyok, de vannak ambícióim" - jelentette ki.
    
Elárulta, hogy munkaőrült, de szeret teniszezni, érdekli a sport, a színház. Sokat dolgozik együtt fiaival, akik mindketten 3D-animátorok. "Komoly kritikusaim, remek érzés velük alkotni. Együtt dolgozunk a Ticketen is. Ha megkérem egyiküket, hogy csináljon hóesést, elküldi, nem kell Fedex, semmi. Hatezer kilométerre vannak, de bármiről össze lehet dolgozni. Filmet filmre csinálni ma már nagy álom. Minden komputerbe kerül be, akik ezt tudják, azoké a jövő, de én nyitott vagyok" - hangsúlyozta Rófusz Ferenc.
    
Az Oscar-díjas és Balázs Béla-díjas animációs és rajzfilmrendező 1946. augusztus 19-én született Budapesten. 1968-73-ig a Pannónia Rajzfilmstúdió fázisrajzolója, kulcsrajzolója, majd animátor, 1973-tól önálló rendező. Dolgozott a Gusztáv és a Kérem a következőt című sorozatban. 1981-ben A légy című animációs filmjéért Oscar-díjat kapott. Az akkori hazai viszonyokra jellemzően a díjkiosztóra nem ő utazhatott, hanem a filmfőigazgatóság egyik vezetője. Később személyesen vette át az Oscarral járó szobrot, mert az amerikaiak helyette másnak nem adták ki. Hiába volt a legrangosabb filmes kitüntetés, itthon egész estés rajzfilmet továbbra sem készíthetett.
    
1984-1988 között szerződéssel Németországban dolgozott, majd 1989-től Kanadában élt. Torontóban létrehozta Fly Films nevű stúdióját, amely reklámfilmeket, videoklipeket készített. Jelenleg Magyarországon él, 2010-től a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem címzetes egyetemi tanára. A Réka meséi című népszerű könyvsorozat nyomán a gyermekbetegségekkel foglalkozó kötetekből animációs tévésorozatot készít.
    
Itthon 1982-ben Balázs Béla-díjat, 2006-ban produceri díjat kapott. Főbb művei: A kő (1973), A légy (1980), Holtpont (1982), Gravitáció (1984), Tüzet szüntess (2002), Kutyaélet (2006).