Éhségsztrájkba kezdett Panahi

Film


jafarpanahi_by_wikimedia_org.jpg
Jafar Panahi

Mint arról korábban többször is beszámoltunk, Jafar Panahit még március 1-jén tartóztatták le teheráni otthonában családjával és mintegy 15, az ellenzék körébe tartozó vendégével együtt. A filmes ugyanis nyíltan támogatja a konzervatív Mahmúd Ahmadinezsád elnök ellenzékét. Panahit tavaly nyáron egyszer már rövid időre őrizetbe vették családjával együtt, amikor részt vett az Ahmadinezsád vitatott újraválasztása miatt kirobbant tüntetések halálos áldozataira emlékező ellenzéki rendezvényen. Azóta a filmes nem hagyhatta el Iránt ? a tilalom miatt nem utazhatott ki például az országból februárban, bár díszvendégnek meghívták a 60. Berlini Filmfesztiválra. 

Azóta az iráni hatóságok csak annyit közöltek az üggyel kapcsolatban, hogy Panahi letartóztatásának semmi köze nem volt ahhoz, hogy művész, és hogy nem politikai okokból került rá sor. Állításuk szerint a rendezőt több bűncselekménnyel vádolják, és ezért rendelte el elfogatását a bíróság. Időközben kiderült, hogy habár a rendező családjának tagjait már ? nem sokkal letartóztatásukat követően ? szabadon bocsátották, Panahit magát a teheráni Evin börtönbe vitték. 

A filmes felesége, Tahereh Saeidi arról tájékoztatta a nyilvánosságot egy ellenzéki website-on keresztül, hogy férje telefonon azt mondta neki: felfüggesztette az evést és ivást, és addig nem vesz magához ételt és italt, amíg nem engedik meg neki, hogy találkozzon a családjával és az ügyvédjével. 

Közben a Cannes-i Filmfesztiválon Panahi kollégája és honfitársa, Abbas Kiarostami filmje, a Copie conforme vetítése után egy sajtótájékoztatón felhívást intézett annak érdekében, hogy bocsássák szabadon a művészt. "Amikor egy filmkészítőt, egy művészt börtönöznek be, akkor a művészet egészét támadják meg. Nem értem, hogyan lehetne egy film bűncselekmény, különösen, hogy még el sem készült" ? nyilatkozta Kiarostami arra célozva, hogy Panahit állítólag azért fogták el, mert egy rendszerellenes filmen dolgozott, ami a tavalyi vitatott választások után kirobbant tiltakozásokról szólt volna. 

Jafar Panahi első nagyjátékfilmje, A fehér léggömb egyébként Arany Kamera-díjat nyert 1995-ben Cannes-ban. Későbbi filmjei közül A kört 2000-ben a Velencei Filmfesztiválon Arany Oroszlánnal és FIPRESCI-díjjal is jutalmazták, 2006-ban Berlinben pedig a Pályán kívül vitte el a zsűri nagydíját. A rendező további ismertebb filmjei A tükör és a Vér és arany. Az idei Cannes-i Filmfesztiválra pedig állítólag zsűritagként szerették volna meghívni a filmest.