A pozsonyi Azyl és a budapesti BuSho fesztivál szervezői - akiket a pozsonyi Magyar Intézet "hozott össze" - közösen hirdettek pályázatot annak bizonyítására, hogy létezik normális szlovák-magyar viszony. A pályázat címe: "Nyitott társadalom vagyunk", s egyik témája a szlovák-magyar viszony volt.
A döntőbe jutott filmek közt zömében szlovák és magyar alkotások találhatóak, de egy cseh, egy izlandi és egy portugál film is színesíti a palettát. A tematikát illetően a legjobban sikerült művek közül jó néhány a szlovák-magyar viszonyt állította fókuszba, de voltak alkotások, melyek a homoszexualitással, a cseh-szlovák nyelvi eltávolodással vagy az eutanáziával foglalkoztak. Több kisfilm próbálta humoros formában megközelíteni az egyébként komoly társadalmi kérdéseket felvető témákat, amely törekvést a zsűri is díjazta.
Az öttagú nemzetközi bírálóbizottság - melynek tagja volt két magyar filmrendező, Bollók Csaba és M. Tóth Géza is - a fődíjat megosztva az izlandi Borkur Sightórsson Support című, az eutanáziáról szóló egypercesének és a szlovák Miroslav Remo elhagyott idős emberekről szóló, Ecce Homo című filmjének ítélte. Futball Ne hagyd el az agyad! című alkotásával a legjobb animációs filmnek járó különdíjat Patrovics Tamás magyar animációs rendező vehette át, aki a magyar fociszurkolók és a szlovák rendőrök dunaszerdahelyi összecsapását dolgozta fel humoros stílusban.
A 30 legjobb film budapesti vetítése a Dialektus Fesztivál keretein belül, március 7-én, szombaton 17 órakor lesz a DocuArt Kocsiszínben, majd a 18.30-kor a Vörösmarty moziban kezdődő díjkiosztón értékelik a látottakat, de a döntőbe jutott 30 film megtekinthető a fesztivál honlapján is. Karrierjük azonban nem áll itt meg, a szervezők ígérete szerint be fogják járni a világ egyperces fesztiváljait, és a kiválasztott filmek szlovák és magyar televíziókban is fel fognak bukkanni.
Az életREKLÁM egyperces rövidfilmverseny díjazottjai
Fődíj:
Support (Börkur Sigthórsson, Izland)
Ecce Homo (Miro Remo, Szlovákia)
További díjazottak:
Futball Ne hagyd el az agyad! (Patrovics Tamás, Magyarország)
Street's Going to Teach You (Veronika V?elichová, Csehország)
Paranoia (Peter Magát, Szlovákia)
Open Society (Vilo Csino, Szlovákia)
További döntős magyar alkotások:
Tócsni / Placky (Ádám György)
Határtalanság (Urbán-Szabó Attila)
You, Me, it's Us (Kiss Sándor)
Common Interest (Rusvai István)
Tamás and Tomá? (Pottyondy Edina)
Stupid Game (Horváth András)