Elkészültek a Film-Szabadság-56 pályázat nyertes kisfilmjei

Film

Elkészült, és október 23-án már a Magyar Televízió képernyőjén is látható lesz az a hét kisfilm, amelynek alapjául diákok '56-os forgatókönyve szolgált. A rendhagyó alkotásokat október 23-án, 17.50-től mutatja be az m1. A kilencven perces műsorban a pályázat nyerteseivel, Rainer M. János történésszel, a zsűritagok közül pedig Gryllus Dorka színésznővel és Bereményi Géza filmrendezővel beszélget Feledy Péter műsorvezető.

 
"A nyertes írásokból nem a tankönyvek szövege köszön vissza, és messze elkerülik a közhelyeket is. A mai srácok kérdéseket tesznek fel maguknak és másoknak, a világot nem fekete-fehérben látják. Tisztában vannak a tényekkel, de a forradalom emberi oldala még jobban érdekli őket" - foglalta össze tapasztalatait Seres Tamás rendező, a zsűri tagja.
 
A megvalósult ötletek között vannak fiktív és valós eseményeken nyugvó történetek, de a nyolc- tízperces kisfilmek nézőpontjukban és stílusukban is eltérnek egymástól. Van köztük a mában és a múltban játszódó történet, valós eseményeken nyugvó, valószerű és minden elemében fikciós, kosztümös és animációs elemekkel kombinált alkotás is. A kisfilmeket fiatal rendezők jegyzik, a színészek is jobbára diákok. Az Októberi séta című etűdben szerepel Fenyő Iván, Kamarás Iván és Csuja Imre pedig hangját kölcsönzi Gróf Balázs képregényfiguráinak, Petőfinek és Nagy Imrének.
 
- Szigorúan csak a saját szempontjukból nézik a fiatalok 56-ot, ami nemcsak megrázó történelmi esemény számukra, hanem kaland is egyben - összegezte Bereményi Géza filmrendező, forgatókönyvíró a zsűrizés során szerzett tapasztalatait. Ezt a megállapítást igazolja Bence Balázs írása, az Októberi ifjak is, amelyben négy angyalföldi srác némi zsebpénzért vállalja, hogy kitűzi az ünnepi lobogókat. Közben beszélgetnek, és mi másról, mint az 53 évvel ezelőtti eseményekről: keresik az 56-os fiatalok motivációit. Kiss Emma történetében a fiúk egymáson verik le a nagyapák sérelmeit - összekapnak az iskolai megemlékezésre készülő diákszínjátszók, eredetileg egy lány miatt. Tucsni László Októberi sétájában 2009-ben Budapest utcáin találkozik két "forradalmár", Nagy Imre és Petőfi Sándor. A költő segít a mártír miniszterelnöknek értékelni az egykori eseményeket. Hasonlóan kalandos, vagy épp megrázó Csigás Viktor, Hidasi Kata és Harasztosi Péter, Varga Katalin és Birtalan Liliána sztorija is, amely értő rendezők kezei alatt hatásos kisfilmmé formálódott.
 
A filmek és alkotóik
Októberi ifjak
Író: Bence Balázs
Rendező: Spáh Dávid
 
Ünnep é(l)j!
Író: Csigás Viktor Dávid
Rendező: Déri Balázs
 
Hajnal
Író: Varga Katalin
Rendező: Horváth Lili
 
Lyuk
Író: Birtalan Ilona Liliána
Rendező: Spáh Dávid
 
Te vagy én
Író: Hidasi Kata és Harasztos Péter
Rendező: Fazakas Péter
 
Október 22.
Író: Kiss Emma
Rendező: Horváth Lili
 
Októberi séta
Író: Tucsni László
Rendező: Seres Tamás