Elkezdődött Az Úr sötét anyagai-trilógiájának a castingja

Film

A Harry Potter-könyvek mellett az utóbbi évtized egyik legnagyobb és legvitatottabb angol könyvsikere, inkább a kamaszoknak, mint a kicsiknek szóló, Philip Pullman által jegyzett Az Úr sötét anyagai (His Dark Materials) című trilógia hamarosan megelevenedik a filmvásznon is. Ugyan a megfilmesítést már régóta rebesgetik a producerek, de a casting csak a napokban kezdődött Angliában.

A 2001-ben az egyik legtekintélyesebb angol irodalmi díjat, a Whitbread Book of the Yeart elnyert trilógia (az Északi fény, A titokzatos kés és A borostyán látcső) főhőse egy oxfordi lány, Lyra Belacqua, aki hősies küzdelembe bocsátkozik az egyházzal, amely gyerekeken végez kísérleteket, hogy eltüntesse az eredendő bűnt.

"Pullman nagyszabású művében arra vállalkozott, hogy egy fantasy-történet keretében újraírja Milton Elveszett Paradicsomát, helyesebben olyan kozmikus, metafizikai és "kozmopolitikai" víziót teremtett, amelyben radikálisan újraértelmezi a Milton által felvetett és megválaszolt alapkérdéseket: az (emberi) élet értelme, a felsőbb hatalom létezése, az emberi természet mibenléte stb..." - írja a trilógiáról kritikájában Bényei Tamás az Élet és Irodalom hasábjain.

Korábban úgy volt, hogy a trilógia első darabját Chris Weitz, az Amerikai pite és az Egy fiúról alkotója készíti majd, ő azonban időközben visszalépett, állítólag azért, mert saját bevallása szerint képtelen lenne megfelelni a "technikai kihívásoknak". Weitz egyébként egy interjúban korábban azt nyilatkozta, hogy Pullman műve megváltoztatta az életét, éppen ezért élete legfontosabb munkájából nem tudott kiszállni csak úgy zsipsz-zsupsz, mint forgatókönyvíró jegyzi majd a projektet. A rendezést helyette a Hilary és Jackie direktora, Anand Tucker vállalta, akit A Gyűrűk Ura trilógiát is felkaroló New Line Cinema illetékesei több mint ötven rendező közül választottak ki.

A kedden kezdődött casting során több ezer 9 és 13 éves kislány közül próbálták meg kiválasztani a legmegfelelőbb Lyra Belacqua-t, többek közt olyan kérdésekkel, hogyan képzelik el saját daimonjaikat. Lyra világában ugyanis minden embernek van egy állandó, ellenkező nemű kísérője, ún. daimónja, amely valamely állat alakjában létezik, és gyerekkorban állandóan változtatja alakját. A serdülőkor után azonban egyszer s mindenkorra rögzített alakot vesz fel. Daimónunktól elszakadni egyet jelent a kibírhatatlan fájdalommal.

Korábban egyébként több rajongó megjegyezte, hogy félnek attól, hogy a filmet gyártó stúdió tompítani fogja a trilógia több vitát kiváltó pontját, hiszen alapvetően a könyv mégiscsak az egyház elleni küzdelemről, Isten megbuktatására tett kísérletről szól.

Ezzel összecseng Weisz korábbi nyilatkozata, aki egy interjúban elmondta, hogy forgatókönyve annyira liberális lesz, amennyire az csak lehetséges, majd hozzátette, hogy a "főgonoszok" szándékain alapvetően nem változtat, csak egy kissé tompítja azok élét.

A 13 éves Harriet Vaisey, az egyik Lyra aspiráns ezzel kapcsolatban csak annyit mondott, hogy nem hiszi, hogy a mozi annyira vallásellenes lesz, mint az irodalmi alapanyag, hiszen, akkor nem lenne annyira népszerű.

Ha az imdb.com adati helyesek, akkor 2007 november közepén meglátjuk, amikor is bemutatják a produkciót az USA-ban. És, hogy Nicole Kidman és Jason Isaacs formálja-e meg Mrs. Coulter-t és Lord Asriel-t, mint, ahogy azt Pullman szeretné, az még a jövő zenéje.