Január 27-én kiosztották a 2008-as Sundance filmfesztivál elismeréseit. A független filmeseknek szóló, Robert Redford által még 1981-ben alapított mustra négy fő kategóriában díjaz: amerikai játékfilmek, amerikai dokumentumfilmek, külföldi játékfilmek és külföldi dokumentumfilmek. A január 17-én kezdődött 24. seregszemlén százhuszonegy nagyjátékfilm került bemutatásra, és ebből nyolcvanhét itt mutatkozott be először. Összesen huszonöt ország és ötvenöt elsőfilmes képviseltette magát.
Az idei, extrém szituációkra építő (anya és fia közötti nyíltan ábrázolt szexualitás, sokkterápia) filmek dömpingje ellenére egy halk szavú produkció, a Frozen River vitte el a zsűri nagydíját. Courtney Hunt ötszázezer dollárból kihozott mozijában két nehéz anyagi körülmények közt élő nőt, egy mohawk indiánt és egy fehér asszonyt ismerhetünk meg, akik némi pluszkereset reményben a befagyott Szent Lőrinc-folyón illegális bevándorlókat csempésznek Kanadából az Egyesült Államokba. (A Sundance zsűrijét könnyű megríkatni illegális bevándorlókról szóló sztorikkal. Mint emlékezhetünk, tavaly is egy hasonló témájú film nyert, a Padre Nuestro.) A Melissa Leo (21 Gramm, Melquiades Estrada három temetése) és Misty Upham főszereplésével készült dráma hosszas erőfeszítés gyümölcse, négy évbe telt, amíg Hunt filmre vehette embercsempészeit. Az amerikai dokumentumfilmek kategóriáját Carl Deal és Tia Lessin filmje, a Katrina hurrikán pusztításának következményeit egy New Orleans-ban maradó család történetén keresztül bemutató Trouble the Water nyerte.
A problémás családi háttér okozta frusztrációt a pingponggal elfojtó tizenéves Elrikről mesélő Jens Jonsson-mű, a Ping-pongkingen / The King of Ping Pong-nak ítélték oda a legjobb külföldi film díját. A legjobb nem amerikai dokumentumfilmnek az angol James Marsh Man on Wire című alkotását tartották, mely egy francia légtornászról, Philippe Petitről szól, aki arról vált nevezetessé, hogy 1974. augusztus 7-én egy drótkötélen átsétált a World Trade Center egyik tornyáról a másikra.
A fesztivál drámai közönségdíját a The Wackness című vígjáték nyerte, mely egy drogdíler srác és a fűért cserébe őt rendszeresen diagnosztizáló pszichológus kapcsolatát boncolgatja. Jonathan Levine második filmjében olyan neves színészek láthatók, mint Ben Kingsley, Famke Janssen, Jane Adams vagy Mary-Kate Olsen.
A Sundance-filmfesztivál fontosabb kategóriáinak díjazottjai:
Amerikai versenyfilmek (nagyjátékfilm kategória):
A zsűri nagydíja: Frozen River
Közönségdíj: The Wackness
Legjobb forgatókönyv: Alex Rivera, David Riker (Sleep Dealer)
Legjobb rendezés: Lance Hammer (Ballast)
A zsűri különdíja 1.: Chusy Haney-Jardine (Anywhere, USA)
A zsűri különdíja 2.: Sam Rockwell, Anjelica Huston, Kelly MacDonald, Brad Henke (Choke)
Legjobb fényképezés: Lol Crawley (Ballast)
Amerikai versenyfilmek (dokumentumfilm kategória):
A zsűri nagydíja: Trouble the Water
Közönségdíj: Fields of Fuel
Legjobb rendezés: Nanette Burnstein, American Teen
A zsűri különdíja: The Greatest Silence: Rape in the Congo
Legjobb fényképezés: Patti Smith: Dream of Life
Legjobb vágás: Roman Polanski: Wanted and Desired, Joe Bini
Nemzetközi versenyfilmek (nagyjátékfilm kategória):
A zsűri nagydíja: The King of Ping Pong
Legjobb fényképezés: Askilld Vik Edvardsen, King of Ping Pong
Legjobb forgatókönyv: Samuel Benchetrit, I Always Wanted to be a Gangster
Legjobb rendezés: Anna Melikyan, Mermaid
Közönségdíj: Captain abu Raed
Nemzetközi versenyfilmek (dokumentumfilm kategória):
A zsűri nagydíja: Man on Wire
Közönségdíj: Man on Wire
Legjobb fényképezés: Mahmoud al Massad, Recycle
Legjobb vágás: Irena Dol, The Art Star and the Sudanese Twins
Legjobb rendezés: Nino Kirtadze (Durakovo: Village of Fools)
Rövidfilmek:
A nemzetközi zsűri díja: Soft
A zsűri nagydíja: My Olympic Summer, Sikumi
Alfred P. Sloan emlékdíj: Sleep Dealer