Emlékház lesz William Fox szülőházából

Film

(MTI) - "A tolcsvaiak többsége nem tudott arról, hogy egy ilyen híres szülöttje van a falunak, sokan gyanították ugyan, de ez az információ mégsem volt jelen a közbeszédben" - mondta el Havril Roland. Az önkormányzati képviselő hozzátette, hogy turisztikai szempontból is vonzó emlékhellyé kívánják átalakítani William Fox jelenleg igen rossz állapotban lévő szülőházát.

 
William Fox, eredeti nevén Fuchs Vilmos összesen 9 hónapot élt Tolcsván, mielőtt szatócsboltot üzemeltető apja úgy döntött, hogy családjával szerencsét próbál Amerikában - idézte fel Bokor Pál, A siker helye Hollywood című könyv szerzője, aki fontos szerepet játszott a stúdióalapító szülőházának megtalálásában. "Soha nem látogatott haza, nem tartotta a kapcsolatot magyarországi rokonaival, ami magyarázza, hogy a tolcsvaiak nem igazán tartották számon, mi történt az Újvilágba csecsemőként kikerült Fuchs Vilmossal" - tette hozzá.
 
Bokor Pál hangsúlyozta, hogy a két magyar származású stúdióalapítónak, Adolph Zukornak és William Foxnak óriási szerepe volt az amerikai filmgyártás megszervezésében. A Zucker (más források szerint: Czukor) Adolf néven Ricsén született Zukor nevéhez kötődik az első hollywoodi filmstúdió, a Paramount megalapítása és a máig fennálló stúdiórendszer kialakítása. Ő vezette be Hollywoodban az egészestés játékfilmeket és a "sztárrendszer" is az ő fejéből pattant ki.
 
A siker helye Hollywood - magyarok találták fel az amerikai filmet? című kötet az álomgyárat bemutató trilógia második darabja, a Siker neve Oscar folytatása. A könyvben kiemelt szerepet kapnak az álomgyár létrejöttében hatalmas szerepet játszó magyarok: kalandos életútjuk, irigylésre méltó karrierjük, soha nem múló versengésük.
 
A trilógia befejező kötete, A siker titka a sztár a tervek szerint jövőre fog megjelenni.
 
Korábban: