Erdélyi Gábor: az Ezüst Medvét kollektívan kaptuk

Film

(MTI) - Az RDI hangstúdió munkatársa - aki több kollégájával együtt közreműködött az Erdélyben forgatott, Peter Strickland által rendezett brit-román-magyar koprodukciós film hangtechnikai munkájában - elmondta: a véletlennek köszönheti, hogy személyesen ő vehette át a díjat. A berlini nemzetközi filmfesztivál szervezői még múlt pénteken este a stúdióban hívták fel, hogy repüljön ki a német fővárosba, s szavai szerint a hír hallatán "még levegőt sem kapott."
 

berlinale2009_edelyi_gabor_hangmernok_ezust_medve_k_epa20090215001.jpg
Erdélyi Gábor
 
"Azt azonban szeretném hangsúlyozni, hogy a film hangmérnöke Kovács György" - jelentette ki Erdélyi Gábor, utalva arra, hogy Kovács György most éppen Belgrádban dolgozik, s ezért nem lehetett Berlinben jelen. Ezek után kapta ő a meghívást, aki a film készítői között hangtervezőként szintén fel van tüntetve. Az Ezüst Medve azonban a zeneszerző, a hangmérnök és az egész stáb munkájának, illetve együttműködésének elismerése - fogalmazott az RDI Stúdió hangtechnikusa, aki felhívta a figyelmet arra, hogy a Berlinale versenyprogramjában szerepelt 18 film közül mindössze 6 - köztük a Katalin Varga - kapott valamilyen díjat.
 
A magyar hangtechnikus szerint "a film mélységeit sikerült a hanggal alátámasztani". Ebben - mint rámutatott - nagyon nagy szerepe van a zenének, a hangmérnöki munkának és a hangvágói munkának is. Mindez együtt jelenti az Ezüst Medve hivatalos indoklásában is szerepelt "sounddesignt", azaz a hangtervezési folyamatot.
 

katalin_varga.jpg
Jelenet a filmből

"Az egész stáb alázatossága alátámasztja: a film szívből született, mert olyan fokon alulfinanszírozott volt, hogy az már szinte szégyen" - jelentette ki Erdélyi Gábor, aki szerint igazán arra kell büszke lenni, hogy Magyarországról egy ilyen film a Berlinalén óriási elismerésben részesült.

 
Erdélyi a berliniek érdeklődését megdöbbentőnek nevezte. Elmondta: a díjkiosztó után az emberek - felismerve őt - hangosan tapsoltak és éljeneztek. "Lenyűgöző volt látni, hogy az embereket mennyire érdekelte mindez". 15 éve készít játékfilmet, s nagyon sokat készített Kovács Györggyel is, akit "szinte mesterének tekint". "De eddig még soha nem kaptunk olyan visszajelzést, hogy a film hangja valakit igazán érdekelt volna. Bebizonyítottuk azt, hogy egy berlini fesztiválon - amely egyfajta Európa-bajnokságnak tekinthető - magyar fejjel, magyar gondolkodással igenis tudtunk olyat mutatni, amire büszkék lehetünk".
 
Az RDI Stúdió hangtechnikusa végezetül úgy értékelte, hogy a Peter Strickland által rendezett Katalin Varga esetében egy hihetetlen emberi és társadalmi dráma összefonódásáról van szó. A Magyarországon élő rendező egyébként Erdélyben öt éven keresztül kereste a helyszíneket, s információi szerint még a családi hagyatékát is feltette erre. A Libra román produkciós cég pedig mellé állt, s finanszírozta a filmet. "A magyar kultúráról szól, Erdélyben élő magyar emberekről, akik a filmben magyar nyelven beszélnek. Ők ott őrzik a magyarságukat" - tette hozzá Erdélyi Gábor, büszkén mesélve, hogy édesapja is negyven éven keresztül hangmérnök, egyebek között A tizedes meg a többiek hangmérnöke volt.
 
Korábban: