Eredményes a Nemzeti Filmiroda első féléve

Film

(MTI) Taba Miklós a tavaly nyár óta működő intézmény legjelentősebb eredményei között említette annak az adókedvezménynek a bevezetését, amely a magyarországi filmgyártás finanszírozási helyzetének javítását célozza.

Az év végén bevezetett adókedvezménnyel - amelynek révén a magántőke az egyes produkciók költségvetésének egyötödében lehet jelen - már 19 magyar alkotás tudott élni. A filmiroda év végéig 25 adóigazolást adott ki, aminek köszönhetően 693 millió forint többletforráshoz jutott a magyar audiovizuális ipar.

A Nemzeti Filmiroda működésének első félévi mérlegét megvonva Taba Miklós elmondta: a hatóság fő feladata a közpénzek filmszakmai célú hatékony elosztása és a szakmai hitelesség intézményeinek létrehozása.

A filmiroda szakmai regisztert működtet, amelybe már 360 mozgóképszakmai szereplőt jegyeztek be, olyanokat, amelyek köztartozásaikkal elszámoltak. Hat hónap alatt 700 filmről nyilatkoztak: 648 alkotást soroltak be a kiskorúak védelmében, és 59-nek adtak "art", művészfilm minősítést.

Taba Miklós hangsúlyozta: ellenőrizni fogják és a nézők védelmében, szükség esetén kikényszerítik a korhatári besorolás betartását.

A filmiroda a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumával közösen magyar és angol nyelven kiadványt állított össze Magyar Film 2004 címmel; megjelentetését mindenekelőtt az indokolta, hogy a külföld várja az információkat a filmtörvény és a jelzett adókedvezmény működéséről.

A füzet előszavában Hiller István kulturális miniszter arról ír: minden tizedik magyar néző, aki ma bemegy egy hazai moziba, magyar filmre vált jegyet; a magyar film nagyon hosszú idő óta ismét közönségkedvenc lett, amiben főszerepet játszott a 2004 áprilisa óta hatályos mozgóképtörvény.

A kiadvány - amelyet ezentúl minden évben közreadnak - megismertet a filmtörvény, az új szabályozás első évének tapasztalataival, a nemzeti filmiroda létrejöttével és tevékenységével, a filmszakmai adókedvezmény-rendszerrel.

Az összefoglaló jellegű kiadvány áttekinti az új utakra lépő Magyar Mozgókép Közalapítvány működését, Magyarország részvételét az Európai Unió Media Plus programjában, valamint a 2004. év forgalmazási, terjesztési eredményeit. A magyar mozizás elmúlt évéről és arról is közöltek összefoglalót a kiadvány összeállítói, hogy a hazai filmek milyen eredménnyel szerepeltek a nemzetközi fesztiválokon.