Film készült a Nyolcakról

Film

A bemutatót kerekasztal-beszélgetés követi a múzeum igazgatója, Baán László, valamint a film alkotói, Barki Gergely és Schilling Sára művészettörténészek, illetve Szalay Péter rendező részvételével. A beszélgetést Szücs György, a Magyar Nemzeti Galéria főigazgató-helyettese vezeti. Díszvendég Peter Vergo az Essexi Egyetem Művészettörténet Tanszékének professzora.

 
A Szépművészeti Múzeumban szeptember 12-ig látogatható a nagysikerű Nyolcak című kiállítás, amely azt a progresszív magyar művészcsoportot mutatja be, amely leginkább meghatározta a magyar festészet európai integrációját a századelőn. A Nyolcak tagjai (Berény Róbert, Czigány Dezső, Czóbel Béla, Kernstok Károly, Márffy Ödön, Orbán Dezső, Pór Bertalan és Tihanyi Lajos) a 20. század első évtizede körül, főként a francia modern festészettől inspirálva hozták létre művészeti csoportjukat. A Nyolcak rövid fennállásának időszakában az irodalom, a zene és a képzőművészet legjobbjai találtak egymásra, szellemi szövetségesük volt többek között Ady és Bartók is.
A Szépművészeti Múzeum a festőcsoport és a korszak bővebb megismertetése céljából oknyomozó-ismeretterjesztő dokumentumfilmet készített. A film alkotói végigjárva a Nyolcakhoz köthető legfontosabb helyszíneket, több olyan adatra, dokumentumra, sőt műtárgyra bukkantak, amelyek eddig ismeretlenek voltak a kutatók előtt. A Nyolcak tevékenységének legfontosabb színterein, Párizsban, Nyergesújfalun, Körtvélyesen és számos budapesti helyszínen forgatott a stáb. A kor légkörének megidézését archív rádiós interjúk, korabeli mozgóképek és számos fennmaradt dokumentum teszi hitelessé. 
A végeredmény egy rendhagyó, lendületes dokumentumfilm, mely fontos, soha nem látott adalékokkal járul hozzá a korszak szellemi életének megismeréséhez.