Filmes programok a hétvégén és később

Film


joblazadasa_film_01.jpg
Jób lázadása

1930-ban, 80 évvel ezelőtt született Gyöngyössy Imre író-filmrendező, aki 1940 és '48 között a Pannonhalmi Bencés Gimnázium diákja volt ? és ez ars poeticáját is meghatározta: többször nyilatkozta, hogy filmesként is a pannonhalmi vetítőteremből indult pályája. A Jób lázadásával Oscar-jelölést érdemlő művészre a róla elnevezett filmklubban Pintér Ambrus atya vezetésével október 1-jén, pénteken este 8 órától emlékeznek a gimnázium tanulói és tanárai, valamint az alkotó író-rendező munkatársai, Petényi Katalin és Kabay Barna. A megemlékezés előtt az 1984-ben a legjobb idegen nyelvű film Oscar-díjára nominált Jób lázadása és a Száműzöttek című Gyöngyössy?Kabay-filmeket vetítik. A rendezvény pontos helyszíne: Pannonhalmi Bencés Főapátság, Pannonhalma, Vár 1. 

Akinek nincs lehetősége ekkora kirándulást tenni, annak a Francia Intézet pénteki programja lehet jó választás. Október 1-jén, 19 órai kezdettel ugyanis hazánkban először lesz látható a legendás énekes-dalszerzőről, Serge Gainsbourgról készült életrajzi film, Joann Sfar 2010-es rendezése. A 130 perces alkotást francia nyelven, angol felirattal, magyar szinkrontolmácsolással nézhetjük meg. Ebben a műben nyújtotta egyébként élete utolsó és talán legfontosabb alakítását Lucy Gordon, a fiatal angol színésznő, aki 2009 májusában önkezével vetett véget életének: a címszereplő élettársát, Jane Birkin színész-énekesnőt formálta meg. 

Szerelmein kívül azonban Gainsbourg teljes életét megismerhetjük a műből a fiatal Lucien Gainsbourg-tól (ezen a néven született ? a szerk.) kezdve ? akinek a negyvenes években, a megszállás alatt álló Párizsban sárga csillagot kellett viselnie ? egészen a világhírű költőig, zeneszerzőig és énekesig. A Francia Intézet október 13-ra, szerdára is kínál programot: akkor ? szintén este 7-től ? a Tüske a szívben című 2009-es Michel Gondry-dokumentumfilmet nézhetjük meg: Az álom tudománya direktora saját nagynénjéről, Suzette Gondryról forgatott portréfilmet, "aki az ötvenes évektől kezdve vidéki tanítónőként vándorolt városról városra, cipelve magával férjét és problémás fiát". 

De vissza az október 1-jei, pénteki naphoz! Ha a fenti két program esetleg nem lenne elég, itt a PLACCC Fesztivál is, ahol igazi időutazáson vehetünk részt. A tíznapos eseménysorozat egyik résztvevője, a prágai Handa Gote művészeti csoport ugyanis a hatvanas-hetvenes-nyolcvanas évekbe repíti vissza a nézőket egy retró hangulatú filmes-zenés produkció segítségével, egy retró hangulatú helyszínen, a Városligetben. A kollektíva talált helyszínen, talált anyagból dolgozik. Budapestre a Roman úr című filmmel érkeznek, melyben nem színészek, hanem egy ismeretlen cseh család tagjai a főszereplők. Mindennapjaikat, nyaralásaikat és életük fontos eseményeit évtizedeken át egy Super-8-as kamerával rögzítették. Az alkotócsoport rábukkant a nyolc tekercsre, és úgy döntött, hogy művészi eszközök segítségével életre kelti a kor hangulatát. 

A valódi, archív felvételeket eredeti formájukban, vagyis digitalizálás nélkül láthatja a közönség. Miközben a nézők bepillanthatnak egy átlagos család életébe az egykori Csehszlovákiában, a képkockák alatt élő zene szól, kizárólag a korszaknak megfelelő predigitális, elektrofonikus hangszerekből. A Roman úr egyébként egy trilógia második része, melynek lényege, hogy az alkotók nem használnak számítógépet vagy más szoftvervezérelt eszközöket. Az előadások pontos időpontja: október 1. és 2., 19 és 21 óra (érdemes fél órával a vetítés előtt a helyszínre érkezni). Pontos helyszín: Városliget, Pántlika bisztró.