Filmhét, kiállítás, jazz a budapesti Román Kulturális Intézetben

Film

(MTI) - Október 12. és 18. között tartják meg a Román filmhetet az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A nyitó vetítésen Alexandru Solomon A hidegháború hullámain (Cold Waves) című, a Szabad Európa Rádió (SZER) rendszerváltás előtti munkáját bemutató dokumentumfilmjét láthatják az érdeklődők. Előtte 17 órakor kerekasztal-beszélgetésen idézik fel a romániai forradalom pillanatait a SZER egykori munkatársai, neves újságírók, így Emil Hurezeanu, Neculai Constantin Munteanu, Mircea Carp és Liviu Tofan, magyar részről pedig Kasza László.
 
A filmhéten Solomon alkotásán kívül 11 játékfilmet mutatnak be. A magyar Oktatási és Kulturális Minisztérium 400 ezer forinttal támogatta a rendezvényt, többek között azt, hogy a filmeket feliratozva láthassák a nézők.
 

coldwaves-promo.jpg
Cold Waves
 
A romániai forradalmat készítette elő az 1987. november 15-én Brassóban kirobbant munkásfelkelés. Erről Az 1511-es akció, Brassó címmel szerveznek dokumentumkiállítást a Securitate Irattárát Vizsgáló Intézettel közösen. A gazdasági nehézségekkel küszködő Romániában a diktatúra legkeményebb éveiben kitört munkáslázadást lépésről lépésre követik a tárlat dokumentumai - mondta Brindusa Armanka, a Román Kulturális Intézet igazgatója.
   
Az intézet filmklubjában - amelyet minden hónap első szerdáján tartanak - a brassói lázadásról, az azt követő megtorlásról és az 1989-es romániai forradalomról készült dokumentumfilm-sorozatból vetítenek részleteket novemberben és decemberben. Lucia Hossu Longin munkáját A fájdalom emlékezete címmel vetítették a közszolgálati román televízióban - emlékeztetett Bartha Csaba igazgatóhelyettes. A témához kapcsolódik, hogy az intézetben decemberben bemutatják Mandics György A manipulált forradalom című, eredetileg 1990-ben megjelent dokumentumregényének második, átdolgozott kiadását, a szerző jelenlétében.
   
A 90 éve megalapított Bauhausra, a XX. század vizuális nevelésének legnagyobb hatású intézményére emlékezik az intézet a 3 B - Bauhaus, Bukarest, Budapest című kiállítással és előadás-sorozattal október 26. és 30. között. A nyitóelőadást Marius Marcu Lapadat, a bukaresti építészeti egyetem tanára tartja, de a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem több tanárát, valamint a Pozsonyból érkező Zdenko Kolesart is hallhatja a közönség, a MOME hallgatói pedig egy Bauhaus-konyhát készítenek és állítanak ki.
   
A Jazzmozdony című koncertsorozat legközelebbi estje román és magyar jazz-zenészekkel szeptember 25-én lesz. A Silvestri Quartet pedig Haydn mellett kortárs román zeneszerzők műveivel lép fel szeptember 22-én. Mindkét koncertet a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban tartják.
   
A szegedi fiókintézet most ünnepli második születésnapját, a budapesti programok ott is láthatók lesznek. Ioan Palos híres népi keramikus csak Szegeden állítja ki munkáit Horezu faluból, az Olt folyó völgyéből, a Havasalföldről - tette hozzá Brindusa Armanka.