Filmszemle - Először mutatkoztak be önálló szekcióban az animációk

Film

(MTI) - "Nagyon örülök, hogy az animáció bekerült a filmszemlére. Az utolsó filmszemlére, de legalább még bekerült" - fogalmazott a beszélgetés kezdetén a zsűri elnöke. Báron György elmondása szerint az előzsűrinek több mint 60 animációs filmből kellett volna egy órányi anyagot összeválogatnia a versenyszekcióba. Ebből végül másfél órás versenyprogram lett, amelybe azonban még így is igen nagy dolog volt bekerülni. A zsűrielnök hozzátette, ezért három különprogramot is kialakítottak: saját szekcióban mutatkoznak be a magyar animáció mesterei, és a közönség láthat egy gyermekfilmes, valamint egy a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) animációs hallgatóinak munkáiból összeállított válogatást.
 

komuveskelemen.jpg
Kőműves Kelemen
 
Varga Csaba zsűritag úgy vélte, számos film magas színvonalat ért el, de igazán emlékezetes alkotás nem született. Mint hozzátette, sajnálatos módon "az ifjúság nem söpri el az idősebb korosztályt", mert munkáikból sokszor hiányzik az igazán mély tartalom. "Nem szabad csak a számítógépes animációra támaszkodni" - figyelmeztetett Varga Csaba, hozzátéve: a vágás terén is számos hiányosságot tapasztalt az idei mezőnynél. Radu Igazság véleménye szerint azonban túl szigorú volt az előzsűri, legalább kétszer másfél órányi versenyprogramot össze lehetett volna válogatni. Mint a zsűritag kiemelte, minden kritika ellenére nagyon nagy dolog, hogy Magyarországon működik egy animációs filmes szak.
 
"Eléggé változatos, de sok pontból áttekinthető lett a versenyprogram" - vont mérleget Varga Balázs. A versenyszekcióba főleg 5-10 perces filmek kerültek be, ami sok mindent meghatározott; érdekes volt, hogyan használják fel az alkotók a rendelkezésükre álló időt, és milyen atmoszférát sikerül ezalatt teremteniük - hívta fel a figyelmet. Varga Balázs hangsúlyozta: kedvencei azok a filmek voltak, amelyek adtak valamiféle belépési pontot, bevonták őt magát is: ilyennek bizonyult például az Orsolya (Szederkényi Bella), a Villamos (Békés Rozi) és a Simon vagyok (Molnár Tünde).
    Egy másik megközelítésmódot képviseltek Hegedűs 2 László Rögtön jövök és M. Tóth Éva Zenit című filmjei, amelyek egzisztenciális, bölcseleti kérdéseket fogalmaznak meg - fűzte hozzá a zsűritag. Mint Báron György rámutatott, a közép- és idősebb generáció mesterei jó filmekkel jelentkeztek, de egyiknél sem volt tapasztalható, hogy az eddigi munkáikhoz képest mások vagy jobbak lennének. Talán Richly Zsolt Kőműves Kelemenje az egyetlen kivétel - vélekedett.