Finnországban bemutatták Kaurismaki új filmjét

Film

A trilógia első darabja a '96-os Gomolygó felhők volt, amelyben, miután a tulajdonos arra kényszerült, hogy eladja Dubrovnik nevű éttermét, a főpincér Nikander is hirtelen az utcára kerül. Kezdetben azt hiszi, könnyen el tud majd helyezkedni, de hamarosan rájön, egy 48 éves férfira nincs már szükség a munkaerőpiacon. Egy "kósza" ötlettől vezérelve a kirúgott munkatársakban felmerül, hogy mi lenne ha megnyitnák régi éttermüket.

A díjakkal elhalmozott második részben, a 2002-es Múlt nélküli emberben egy ismeretlen férfi érkezik vidékről a fővárosba, ahol az első éjszaka úgy összeverik, hogy ettől kezdve emlékezetkiesésben szenved. Az Üdvhadsereg veszi gondjaiba, lakást, munkát, ruhát szerez neki. Hamarosan tapogatózó, félénk szerelmi viszonyba bonyolódik az egyik ápolónővel.

Aki Kaurismäki tragikomikus történetének hősei munkanélküliek és hontalanok, szemétkukalakó guberánsok és konténerlakó családok, beszédhibás ügyvédek és amnéziás munkások, magányos vénkisasszonyok és az üdvhadsereg zenekarának tagjai.

Visszafogott érzelmesség és minimál humor, kopott ruhákba öltözött romlatlan méltóság s hervadt szépség adja meg egy hontalanok között otthonra találó, amnéziás férfi történetének alaphangját.

A trilógia befejező darabjának, a Pirkadati fényeknek (Laitakaupungin Valot - Lights in the Dusk) a főhőse egy magányos biztonsági őr, akiről Kaurismaki a következőképp nyilatkozott: "Mint Chaplin csavargója, főhősöm, Koistinen (Janne Hyytiäinen) is a boldogsághoz vezető utat keresi, de mind barátai, mind pedig az arctalan társadalom szép sorjában porrá zúzza reményeit."

Szerencsétlen főhősünk végzetét egy asszony okozza, aki, miután szerelmével megbabonázta Koistien-t, ráveszi, hogy raboljon ki egy bankot. Kaurismaki szerint a mozi női főszereplője "a filmtörténelem legérzéketlenebb asszonya" Joseph L. Mankiewicz Évá-ja óta, hiszen biztonsági őrünk miatta veszíti el állását, szabadságát és álmait. A produkciót azonban nem Kaurismaki írta és rendezte volna, ha a film végén ne csillanna fel a remény szikrája.

Az 1,4 millió euróból, német és francia koprodukcióban készült film nemzetközi premierje a tervek szerint a Cannes-i Filmfesztiválon lesz. A magyar bemutató időpontja egyelőre nem ismert.