Fődíjas alkotás vetítésével kezdődik a román intézet filmklubja

Film

(MTI) - Trencsényi Klára, a dokumentumfilm rendező-operatőre elmondta, hogy az Európai Unió szocio-dokumentumfilmes műhelyében dolgozott és azt a feladatot kapta 2006-ban, hogy készítsen filmet Romániában abban a faluban, ahol először ütötte fel a fejét a madárinfluenza. A Duna-deltában található Periprava három hónapig vesztegzár alatt volt, s amikor odaértek, látták, hogy a madárinfluenzánál is érdekesebb dolog van a faluban: a több mint 300 éve odamenekült óhitű orosz közösség, a lipovánok.
   
A rendező a forgatásról elmondta, hogy az elzárt közösséget nagyon megviselte a sok fehérbe öltözött közegészségügyi szakember és a forgatócsoportok, így ezután nagyon nehéz volt a bizalmukba férkőzni. A munka során kiderült, hogy 1666-ban az orosz ortodox egyház kiátkozta az óhitűeket, akik a vad Duna-deltában találtak menedéket, mert ott meg tudták őrizni évszázados hagyományaikat, vallási rituáléjukat és szent nyelvüket, az egyházi szlávot.
   

amadarakutja_film_by_multikult_transindex_ro.jpg
 Jelenet a filmből

Mára a faluban egyre inkább teret nyer a civilizáció és a filmből kiderül, hogy mostanra csak egy öregember maradt, aki még tud olvasni a szent szövegekben, és elmeséli, hogyan fog az óhitűek végzete beteljesedni, ahogy az meg van írva - idézte föl Trencsényi Klára.

   
Azt is elmondta, hogy 2009 januárjában fejezték be a forgatást, vagyis két és fél éven át dolgoztak Periprava faluban, majd 2009. november 1-jén volt a mű premierje Nagyszebenben, az egyik legrégibb fesztiválon, ahol elnyerték a legjobb román dokumentumfilmnek járó díjat. Alkotótársa és férje, Vlad Naumescu, aki kulturális antropológiát tanít a budapesti Közép-európai Egyetemen. Mindketten részt vesznek szerdán a filmklub vetítésén a román intézetben.
   
Bartha Csaba, az intézet igazgatóhelyettese elmondta, hogy minden hónap első szerdáján tartják a vetítéseket és a legfrissebb filmtermésből igyekeznek válogatni. A díjnyertes dokumentumfilm, a Madarak útja bemutatása után márciustól játékfilmeket láthat magyar feliratozással az érdeklődő.
 
Márciusban Stere Gulea neves rendező, akinek az irodalmi Nobel-díjas Herta Müller regényéből készült Sunyi vadász a róka című filmjét a magyar mozikban is vetítették, Weekend cu mama (Weekend anyával) című alkotását mutatják be. Áprilisban Radu Gabrea Gruber utazása, májusban Andrei Gruzniczki A másik Irina, júniusban Manolea Marcus Operatiunea "Monstrul" című vígjátékát, júliusban pedig Mircea Daneliuc munkáját, a Marilenát láthatják a budapesti Román Kulturális Intézetben.