Folytatódik a Világ körüli úton, az emberi jogok nyomában

Film

Az Amnesty International Magyarország és a Vista Utazási Iroda közös vetítéssorozata folyamán olyan dokumentum- és játékfilmekből válogat, amelyek hű képet festenek a világ különböző országaiban manapság tapasztalható súlyos emberi jogsértésekről. A filmvetítéseket követően az Amnesty International Magyarország képviselői beszélgetnek meghívott vendégekkel. A belépés igyenes, a filmeket feliratozva vetítik. 

Március 30-án, hétfőn 18.30-as kezdettel a Vista Rendezvényteremben (1061 Budapest, Paulay E. u. 9.) az Anyám háza című alkotást (r.: Francois Verster, 76 perc, 2006) vetítik, amely egy többszörösen díjnyertes dokumentumfilm. Magyarországon korábban a Verzió filmfesztiválon mutatták be. 

Az Anyám háza személyes és érzelmes történet Miché életének négy évéről. A bájos, zaklatott, koraérett kamaszlány az apartheid utáni Dél-Afrikában érik nővé. Édesanyjával és nagyanyjával él Bonteheuwelben, a feketék lakta kisvárosban, Fokváros mellett. Nemcsak a városban dúló bűnözéssel és a kábítószer-kereskedelemmel kell szembesülnie, de azzal is, milyen nehéz kitörni abból az elviselhetetlen körből, amely érzelmileg és fizikailag is fogva tartja családját. A film három nő életébe ad betekintést, aki minden erejével igyekeszik megtalálni a szeretetet és a békét az őket ért fájdalom és bosszúság mellett. 

Az egész estés dokumentumfilm után egy, az Amnesty International gyártásában 2005-ben készült 10 perces művet is megnézhetünk. Az Elfelejtett hangok Afgán nők hangja című dokumentumfilm azoknak a nőknek és fiatal lányoknak a sorsát mutatja be, akiknek a konfliktus utáni Afganisztánban súlyos diszkriminációval és erőszakkal kell szembenézniük. Ezeket az időket Afganisztánban a büntetlenség jellemzi, hiszen az elkövetők többségét nem vonják felelősségre. A film felhívja az afgán kormány és a nemzetközi közösség figyelmét arra, hogy a nők helyzetét is a helyrehozatali folyamat részeként kell kezelni, illetve biztosítani kell számukra az igazságszolgáltatást az ellenük elkövetett bűncselekmények miatt. 

A vetítések után Juhászné Végi Edit, a Csepeli Szociális Szolgálat megbízott intézményvezetője, Jozó Ferenc, a Csepeli Szociális Szolgálat családgondozója, az Éjféli Pingpong Klub szervezője, továbbá a Sajókazai Segítő kéz Asszonygyülekezet és a Hátrányos Helyzetű Családokat Segítő Asszonygyülekezet képviselői lesznek a rendezvény vendégei.