Forgács-filmek a Harvardon

Film

Forgács Péter és a történelem újrahangszerelése címmel mutatott be a Harvard Film Archive nagy sikerrel vetítéssorozatot, melynek díszvendége volt a világhírű magyar médiaművész. Az Angelos' Film, a Bibó breviárium, A dunai Exodus, A maalstrom, a Miközben valahol... és a Wittgenstein Tractatus című alkotásokat láthatta az amerikai publikum az április 13-án véget ért vetítéssorozaton.

 
A Harvard Egyetem filmarchívuma az Egyesült Államok legjelentősebb filmtörténeti gyűjteményeinek egyike, vetítéssorozatai keretében a kortárs filmművészet kiemelkedő alkotóit mutatja be az amerikai közönségnek.
 
Forgács Péter 1971-ben kezdte tanulmányait a Képzőművészeti Főiskolán, ahonnan még ugyanebben az évben eltávolítják. Rajztanári diplomát szerez 1977-ben. A Népművelési, később Művelődéskutató Intézet munkatársa 1974 és 1991 között. Kutatási területe a privát fotó és film vizuális, szociológiai, esztétikai és kultúrantropológiai kutatása. Független film- és videóművészként 1978-tól 1993-ig a Balázs Béla Stúdióban dolgozott. 1978 és 1986 között a 180-as Kortárs Zenei Csoport munkájában vett részt. Előadásokat tartott számos külföldi egyetem film, történelem, irodalom és más fakultásain.
 
1978 óta Forgács több mint harminc filmet készített, a legismertebb a Privát Magyarország díjnyertes sorozata, amely 1930-as, '40-es években otthoni használatra, amatőrök által készített filmeken alapul. A felvételek hétköznapi életeket dokumentálnak, melyeket hamarosan felforgat a filmen kívül zajló, rendkívüli történelmi trauma. Forgács 1983-ban hozta létre a Privát Fotó és Film Alapítványt, az amatőrfilmek egyedülálló gyűjteményét, amely kutatásainak és történelmi feldolgozásainak nyersanyaga lett. Forgács a Bartos családdal (1988) robbant be a nemzetközi filmes életbe. Ezzel a produkcióval elnyerte a hágai World Wide Video Festival nagydíját. Azóta számos nemzetközi fesztiváldíjat kapott, Budapesten, Lisszabonban, Marsillesben, San Franciscóban. Berlinben elnyerte a Európai Díjat Az örvény című filmjéért.
 
A kilencvenes években Forgács videóinstallációit a legnevesebb európai múzeumok és galériák mutatták be. Munkáját Erasmus-díjjal, Balázs Béla-díjjal és a Magyar Köztársaság Lovagkeresztjével tüntették ki.