Gaál István filmrendezőre emlékeznek Triesztben

Film


gaalistvan.jpg
Gaál István

A retrospektív programot a Magyar Filmunió és a trieszti fesztivál Gaál Istvánnal együtt kezdte el szervezni, de a világhírű magyar művész sajnos már nem érte meg az ünnepet. Gaál István rendező, operatőr, forgatókönyvíró és vágó  első nagyjátékfilmje, a Sodrásban (1963) formanyelvi eszközeinek és tematikájának köszönhetően a magyar film megújulásának jelképe lett. A Mészöly Miklós novellája nyomán forgatott Magasiskola (1970) Cannes-ban különdíjat nyert. Triesztben e két "mérföldkővel" együtt további tizenhét Gaál István mű lesz újra látható, köztük Bartók-filmje, a Gyökerek (1999). A trieszti közönségnek mindemellett alkalma nyílik a fotográfus Gaál Istvánt is felfedezni: a rendező fényképeit bemutató tárlaton több mint 60 felvétele lesz látható.

 
A magyar filmes életművéről Paolo Vecchi filmtörténész, Pintér Judit szerkesztő, Várbíró Judit zenetörténész és Vincze Teréz esztéta, a Metropolis főszerkesztője beszélget. Paolo Vecchi szerkesztésében egy kiadvány is készült Gaál István munkásságáról, amivel a hazai közönség is megismerkedhet a Magyar Filmszemlén. 
 
A 19. Trieszti Filmfesztivál játékfilmes mezőnyében 13 alkotás olaszországi premierjére kerül sor, köztük Bollók Csaba szemlefődíjas Iszka utazása és Srdan Globuvic A csapda című szerb-magyar-német koprodukcióban készült rendezése. A rövidfilmek mezőnyében a húsz film között három magyar alkotás is bemutatkozik a fesztivál közönsége és zsűrije előtt: Declan Hannigan Csapás, Szirmai Márton Szalontüdő és Nemes Jeles László Türelem című munkája. A dokumentumfilm verseny programját, melynek témája ezúttal az "emlékezet", Edvy Boglárka és Silló Sándor Naplófilm, 12 voltam 56-ban című animációs technikákat és dokumentarista eszközöket újszerűen ötvöző alkotása gazdagítja.