Az eseményre a Pásztói Múzeumban kerül sor augusztus 24. és 26. között (az 1933-ban született művész ugyanis augusztus 25-én lenne 76 éves). A Gaál István Filmnapokat augusztus 24-én, 11.30-kor nyitja meg Sisák Imre polgármester és Sára Sándor, Kossuth-díjas filmrendező, operatőr, Gaál egykori barátja és kollégája.
Ezt követően képzőművészeti kiállítás is nyílik a filmrendező emlékére, melynek során Ágota Margit, Bakó Ilona, Sulyok Gabriella, Péreli Zsuzsa, Csohány Kálmán, Püspöki István, Muzsnay Ákos és Lévai Ádám munkáit állítják ki. A tárlatot Keserű Katalin művészettörténész nyitja meg.
A megnyitó ünnepségek után, 13, illetve 15 órai kezdettel levetítik Gaál István két nagyjátékfilmjét, a Keresztelőt és a Holt vidéket. A filmek után Vincze Teréz filmesztéta, Kósa Ferenc filmrendező és Kőhalmi Ferenc filmfőigazgató beszélgetnek a művekről.
A rendezvény második napján, augusztus 25-én Gaál tévéfilmjeit mutatják be: az érdeklődők 13 órától az Isten teremtményeit, 14.30-tól pedig a Peer Gynt című alkotást nézhetik meg, melyek levetítése után Povázsay Éva pszichiáter és Várbíró Judit zenei szerkesztő lesznek a Gaál István Filmnapok vendégei.
A Filmnapok zárónapján, augusztus 26-án a direktor dokumentumfilmjeire kerül sor: 13 órai kezdettel a Pályamunkások, az Oda-vissza, Az éjszaka zenéje, az Etüd, a Keralai mozaikok és a Töredék című műveket vetítik, melyekről Pintér Judit filmkritikustól, Sára Sándor filmrendezőtől, Zalán Vince filmesztétától és Kincses Károly fotótörténésztől hallhat a közönség értő gondolatokat.
A vetítések helyszíne a Pásztói Múzeum Gaál István Emlékszobája. A kiállítás a Nógrád Megyei Önkormányzat Közgyűlése, a Gaál István Egyesület, a Nógrádi Mecénás Alapítvány és Centrál Geo Kft., a rendezvény pedig Pásztó Város Önkormányzata és a Sodrásban Alapítvány támogatásával valósul meg. Gaál István egyébként szorosan kötődött a városhoz: a Salgótarjánban született művész gyermekkorát Pásztón töltötte, alapfokú tanulmányait is itt végezte el.