Gandhi igazságot hirdet arabul is

Film

A ramallahi premieren a film főszereplője, az indiai pacifistát alakító Ben Kingsley mellett jelent volt Mahmoud Abbas palesztin elnök is. A színész az eseményt követő sajtótájékoztatón elmondta, hogy a film arab nyelvű változatának és széles körű terjesztésének az ötlete palesztin oldalról érkezett. A szinkronmunkálatokat irányító Hanna Elias, a 2003-as kairói filmfesztivál legjobb alkotásának választott "The Olive Harvest" rendezője, már több éve tervezete, hogy megvalósítja álmát.

A háromórás eposz közel-keleti bemutatásának célja, hogy elősegítse azt a gondolkodásmódot és a békés ellenállásnak azon eszméjét, amit "Mahátma" Gandhi képviselt. A filmet ezért terjeszteni fogják az egész palesztin területen, beleértve a menekülttáborokat is, amik a militáns csoportok gócpontjainak számítanak.

A projekt megvalósításának anyagi fedezetét nagy részben két amerikai szervezet, az Ebay internetes aukciósház alapítója és első elnöke által létrehozott Skoll Alapítvány és a Global Catalyst Alapítvány (GCF) állta. A tervek között szerepel, hogy az ingyenes vetítésekkel párhuzamosan dvd-n is kihozzák az alkotást, amit civil szervezetek, iskolák kapnának meg.

Kamran Elahian, iráni születésű amerikai üzletember, a GCF vezetője azt nyilatkozta, hogy a film központi témája "meg kéne, hogy fogja a palesztinokat".

Az első jelentések szerint az "érintettek" szkeptikusan viszonyulnak a műhöz, mondván, hogy az indiai szabadságharcot nem lehet összehasonlítani a palesztin-izraeli konfliktussal. Elahian ennek ellenére bízik a "sikerben" és abban, hogy sokak számára követendő példa lesz a béke filozófiájának elfogadása, terjesztése.

Kingsley a film lényegét nem az erőszakmentes vagy fegyveres ellenállás közötti választásban látja, hanem a "satyagraha" indiai szó jelentésében, ami annyit tesz, hogy "igazság ereje".