Harminc dokumentumfilm a versenyprogramban

Film

 Almási Tamás: Puskás Hungary

(MTI) - Puskás Hungary című mozijában Almási Tamás csaknem kétórás filmmel követi nyomon Budapesttől Madridon és Athénon át Ausztráliáig a világ talán legismertebb magyarja, Puskás Ferenc életét és pályafutását.

   
Egy látássérült roma fiatalember szinte esélytelen arra, hogy bekerüljön a magyar felsőoktatásba, Bodnár Zsolt azonban mégis sikerrel járt; az ő küzdelmét mutatja be Balassa László Pozitív sokk című portréfilmje.
   
Bádogváros címmel az Avasi dombra épült miskolci pinceházak különös hangulatú mikrovilágáról készített lírai hangulatú kisfilmet Csáki László.
   
Gusztav Spet tragikus sorsát idézi fel Domokos János Palimpszeszt című dokumentumfilmje. A rendező a sztálini terror által elpusztított, majd feledésre ítélt orosz filozófus 92 éves lánya segítségével kísérli meg Spet és egyúttal egy megsemmisített világ részbeni újraolvasását.
   
Felméri Krézsek Cecília Mátyás, Mátyás című kisfilmje azt kutatja, mennyit tudnak városuk híres szülöttéről, Hunyadi Mátyásról Kolozsvár lakói.
   

 Forgács Péter: Hunky Blues - Az Amerikai Álom

Az 1890 és 1921 között az Egyesült Államokba kivándorló sok százezer magyar krónikáját meséli el a Hunky Blues - Az Amerikai Álom. Forgács Péter soha nem látott korai amerikai mozik, fényképek és interjúk sokaságát szövi össze, hogy megmutassa a megérkezés, beilleszkedés és asszimiláció nehéz pillanatait.

   
Kis Anna az iszlám és a közép-európai kultúra találkozását kutatja egy házaspár történetén keresztül, miközben a Házi paradicsom nézői a mélyen vallásos Mubarak és a markáns egyéniségű Zsuzsa kapcsolatával ismerkedhetnek meg.
   
A hetvenes években a gyámhivatal gyakran kiragadta a gyermekeket a hátrányos helyzetű családokból, hogy intézetekben helyezze el őket. Bogdán Árpád filmrendező kikérte intézeti aktáját, és megpróbálta felkutatni szüleit és testvéreit - Mészáros Antónia Megtagadva című dokumentumfilmje ennek a múltkeresésnek a folyamatát követi.
   
Egy nyugat-európai büntetési modell, a pártfogó felügyelők munkáját mutatja be Magyarország egyik szociális feszültségekkel leginkább terhelt megyéjében Nagy István Sorsod Borsod című munkája.
   
Vajon elég-e két hónap internetes kapcsolat, hogy az ember a házasság mellett döntsön? Nagy Viktor Oszkár Bernadett & Sanju című filmje erre a kérdésre keresi a választ.
   
Schilling Árpád és a Krétakör A szabadulóművész apológiája címmel bemutatott helyspecifikus színházi eseménysorozatát idézi fel a Szabadulóművészek Budapesten, Németh Gábor Péter dokumentumfilmje.
   
A rendszerváltás korába, 1989-be viszi a nézőt Papp Gábor Zsigmond alkotása: a Kelet-nyugati átjáró azt az időszakot mutatja be, mikor a keletnémetek számára Magyarország jelentette a szabadság felé vezető utat.
 
Komorabb hangulatú Pesty László Megsebzett ünnep című filmje, melyben a rendező a közelmúlt eseményeit, az 1956-os forradalom 50. évfordulóján megtapasztalt rendőri brutalitást idézi fel.
   
Petényi Katalin híradók, fotómontázsok, naplórészletek, ügynökjelentések, megfigyelési fotók, a túlélők visszaemlékezései és rövid játékfilmes jelenetek segítségével kutatja Hitvallók és ügynökök - Az igazság szabaddá tesz benneteket című munkájában azt a korszakot, mikor a kommunista diktatúra fél évszázadon át minden eszközt felhasznált a keresztény egyházak üldözésére.
   
Az egyetlen kommunista kibuc történetével ismertet meg Somogyvári Gergő és László Gergely: Yad hanna - A Kollektív ember című filmje.
   
Szőczi Árpád "hátborzongató hidegháborús történetet" ígér Drakula árnyéka - A romániai forradalom kitörésének valódi története című történelmi dokumentumfilmjében, melyben az 1989. december 15-i temesvári eseményekre tekint vissza.
   
A világszerte ismert népzenei csoport történetéről szól Tóth Péter Pál Muzsikás történet - A Muzsikás együttes 35 éve című, csaknem két órás portréfilmje, míg Zámborszki Ákos Utolsó előadás című alkotása a 20 éves múltra visszatekintő Circo Soluna vándorcirkusz titkát kutatja.
   
A filmszemle versenyprogramjában helyet kapott Cseke Eszter Fata Morgana, Fonyó Gergely Élő történelem - Domonkos Miksa, Gulyás Gyula Idézés, Gulyás János Katalizátorok - Ez így fog eltűnni, Jávor István Laló, Osgyáni Gábor Hatszáz év után az első, Péterffy András Mozgóképregény - A Korbuly család XX. százada, Pigniczky Réka Inkubátor, Sós Mária Jajgatán, Szederkényi Júlia Barlang, Székely Róbert Misike, valamint Török Ágnes és Klausz Péter Születésnapomra című dokumentumfilmje is.