Hiánypótló dokumentumok Los Angelesben

Film

A filmkészítés mostohagyermekének tartott dokumentumfilmek az elmúlt héten szép számú közönséget vonzottak a Los Angeles-i Egyesült Magyar Ház vetítőteremmé alakított nagytermébe,  csakúgy, mint a rövidfilmes összeállítások. A szimpóziummal, szakmai beszélgetésekkel tarkított filmes esemény nagy reményekkel alapozta meg a következő évek fesztiváljait.
 
Egy hosszadalmas munkafolyamat látványos végeredménye volt az a néhány ünnepi nap, amikor bebizonyosodott, hogy a magyar dokumentum- és rövidfilmeknek Los Angelesben is van létjogosultságuk. A Bokor Balázs főkonzul kezdeményezésére, kísérleti jelleggel létrehozott 1. Los Angeles-i Magyar Dokumentum- és Rövidfilmfesztivál látogatottságában, és a meghívott intézmények képviselőinek visszajelzései alapján felülmúlta a várakozásokat.
 
Négy szervezet -  a Los Angeles-i Magyar Főkonzulátus, a Pereházy Miklós vezette Egyesült Magyar Ház, a Győri Róbert nevéhez fűződő William Fox Magyar Filmklub és a Bunyik Béla által működtetett Bunyik Entertainment - fogott össze, hogy az eddig példa nélküli kezdeményezést megvalósítsa - március 25. és 31. között. A kaliforniai metropoliszban, Los Angelesben a magyar populáció az anyaország nagyvárosainak lélekszámával vetekedve közel kétszázezer fő, éppen ezért nem utópisztikus elgondolás magyar filmfesztivált rendezni a helyi magyar közösségnek. A kultúrközeg - és ezáltal a befogadói attitűd is -  más ugyan, de ezáltal új perspektívába helyeződnek a bemutatott alkotások. Ez megmutatkozott a naponta változó összetételű közönség reagálásában.
 

 Forgács Péter: Hunky Blues

Különös elismerést arattak a nemzeti történelmi témákat bemutató dokumentumfilmek. A fesztivált nyitó Hunky Blues, Forgács Péter dokumentumfilmje még a zárónapon is beszédtéma volt; de Papp Gábor Zsigmond Kémek a porfészekben című, az egykori magyar titkosrendőrség módszereit leleplező munkája is további kérdésekre késztette az érdeklődőket. A fesztivált a jelenlétével is megtisztelő rendező közreműködésével rögtönzött szakmai beszélgetés alakult ki a bemutató után. Hasonló helyzetben került sor Al Ghaoui Hesna, a Néma bölcsők rendezőjének bemutatkozására - Bokor Balázs főkonzul moderálásával. Jó volt  a fogadtatása Nordin Eszter Roma álom című munkájának is; a rendező a Magyar Dokumentumfilm Szövetség tagja, a fesztivál egyik ötletadója.

 
A filmfesztivál vasárnapján kerekasztal-beszélgetésen osztották meg tapasztalataikat a meghívott rendezők - a már említett két filmkészítő mellett, Papp Zsuzsa, valamint a közönségdíjat és ezzel a fesztivál egyetlen díját elnyerő Csicsery György, és több rövid film producere, dr. Havas Miklós.
 
A Los Angeles-i Magyar Főkonzulátus meghívására a filmhét több napján díszvendégeket köszönthettek a szervezők. Ellátogatott a rendezvényre  Consuella Mackey, az Operation Confidence elnöke, Seth Bryth, az Amerikai Zsidó Bizottság (American Jewish Committee) igazgatója, Shannon Kelley, a UCLA Filmarchívum vezetője és Vera Moljic, a Kelet-Európai Filmfesztivál (Southern-Eastern European Film Festival) igazgatója.
 
A filmfesztivál ideje alatt zajló konferencia - a "Merre tart a nyugati-parti magyar közélet?" - közel negyven meghívott előadója egybehangzóan emelte ki a kulturális értékek megőrzésének és a mai magyar kulturális élet alkotóinak és alkotásainak bemutatkozási lehetőségeit az Egyesült Államok nyugati felében, az összefogás szellemében, amely mostanra példa nélküli méreteket öltött az amerikai nyugati magyar közösségek körében. Ahogyan Voisin Éva, San Franciscó-i tiszteletbeli konzul rámutatott, megváltozott az "olvasztótégely" szemlélet az Egyesült Államokban, és minden nemzeti populáció saját identitásának megőrzésére törekszik.
 
Az 1. Los Angeles-i Magyar Dokumentum és Rövidfilmfesztivál hangulata napról napra közvetlenebbé vált, az utolsó nap vetítésein már jól ismerték egymást a jelen lévő alkotók és a hűséges nézők is. A jó magyar borral ízesített záróceremónián amerikai filmesek is részt vettek és tiszteletét tette a Magyar Állami Operaház - éppen a térségben tartózkodó - igazgatója, Vass Lajos is.
 
A jegyváltás nélkül látogatható filmfesztivál filmjeit ingyenesen ajánlották fel a filmkészítők a szervezőknek, akik a válogatástól éppen ezért idén még eltekintettek. A fesztivál bizonyos értelemben nemzetközi filmes eseménynek is tekinthető, hiszen az Egyesült Államokban, Kanadában és Magyarországon élő alkotók vonulhattak fel a színes seregszemlén.