Hiszik-e vagy sem - Tim Burton Jim Carrey-vel forgat

Film

Még egy fél éve sincs, hogy az Egyesült Államokban műsorra tűzték a Charlie és a csokigyárat, nem beszélve a szeptemberben startolt Halott mennyasszonyról, de Tim Burton máris egy újabb projektben érdekelt. A Paramount stúdió illetékesei arról próbálják meggyőzni a gyermeklelkű mestert, hogy vállalja el Robert Ripley életéről szóló produkció rendezését. Már a főszerepre is kinéztek maguknak egy sztárt, méghozzá nem kisebb személyiséget, mint Jim Carrey-t.

A stúdió vezetői Richard Zanuck-ot szeretnék látni a produceri szerepkörben, aki egyébként Burton állandó társa, gondoljunk csak a Majmok bolygójára, a 2003-as nagysikerű Nagy halra, vagy a Charlie és a csokigyárra.

Egy biztos, az Ed Wood, a Larry Flynt, a provokátor, valamint az Ember a Holdon forgatókönyvét is jegyző szerzőpáros (Larry Karaszewski és Scott Alexander) szkriptje minden tekintetben passzol a két "különc" művészhez. A mozi ugyanis az 1893-ban, Kaliforniában született Robert Ripley-ről mesélne, aki életének nagy részét utazással töltötte. A hivatásos sportolónak készülő Ripley 20 éves korában volt kénytelen feladni álmait, amikor egy kartörés megakadályozta, hogy komolyabban elmerüljön a baseball világában. Csalódottságán igen hamar túllépve elszegődött a San Francisco Chronicle-hez, ahol karikatúrákat készített a korabeli sportélet sztárjairól, majd egy kis idő múlva már a New York Globe-nak dolgozik. Itt jelent meg először a később világhíressé vált rovat, a "Hiszik-e vagy sem" (kezdetben Champs and Chumps, majd Believe It or Not), amely különleges képességű emberek meglepő vagy egyszerűen hihetetlennek hangzó történeteinek tárháza.

Az autók gyűjtése mellett (Ripley sosem tanult meg vezetni) Ripley szenvedélye közé tartozott az utazás. Élete során több mint 190 országba (kedvence Kína volt) látogatott el, az általa megtett út hossza 18-szor érné körül a földet. Minden utazásáról egy-egy relikviával tért haza, amit végül valamelyik otthonában helyezett el. "Gyűjteményének legkülönösebb darabja azonban saját maga volt" - tréfálkoztak a kollégái a nem mindennapi alakon, aki annak ellenére, hogy számtalan, a saját korában bonyolultnak számító technikát használt tudósításihoz (melyekben az útjai során összegyűjtött különlegességeket mutatta be), megrémült attól, ha a telefonhoz kellett nyúlina. Attól rettegett ugyanis, hogy megrázza az áram.

A rikító ruhákban tetszelgő Ripley fénykora a harmincas-negyvenes években jött el. A "Hiszik-e vagy sem" szlogen szinte mindennapos szófordulattá vált. Amerika szerte megteltek a mozik és kabarészínházak, amikor Ripley előadást tartott vagy levetítette egy-egy útifilmjét. Később még rádió és televízió-műsort is kapott, ahol természetesen saját maga mutatta be relikviáit. Könyvek jelentek meg kalandjairól és különlegességeivel telezsúfolt múzeumok (ún. odditorium-ok) nyíltak Amerika nagyvárosaiban, világgá kürtölve az utazásokban rejlő szépségeket. Ripley az első milliomos karikatúristaként hunyt el 1949 májusában.

A tervek szerint Karaszewski-Alexander szkriptje a már befutott Ripley-t mutatná be, aki éppen egy újabb országba készül, speciális képességekkel (mi mással!) rendelkező barátaival.

A Paramount abban reménykedik, hogy októberben elkezdődhet a forgatás, és ha a 2007-es premier sikeres lesz, akkor sorozattá bővíti a projektet.

Mint arról már korábban beszámoltunk, Jim Carrey a Ripley-ről szóló film előtt, egy olyan férfit alakít a Joel Schumacher rendezte Number 23-ban, aki egy titokzatos könyv birtokába jut, s, amely mintha a saját életéről szólna. A különös rejtélynek bizarr felhangot kölcsönöz, hogy a kötet gyilkossággal végződik. A Carrey által alakított karakter mániákusan nyomozni kezd a 23-as szám után, mely a forgatókönyv mindenegyes részletét átszövi. A sztár partnere, a Las Vegas, végállomásért 1996-ban Oscarra nevezett Elisabeth Shue lesz.