(MTI) - Az április 25-ig tartó eseményen a rendező öt játékfilmjét mutatják be, ezek közül az egyetlen, amit Magyarországon is forgalmaznak, a 2000-ben angol-francia koprodukcióban készült Végzetes végjáték - olvasható az MTI-hez kedden eljuttatott közleményben. Marleen Gorris korábbi, Hollandiában forgatott filmjei provokatív feminista témáival hívták fel magukra a figyelmet. Antonia című művével (1995), amely négy nő, négy generáció kemény, férfiak nélküli farmeréletéről szól, 1996-ban Oscar-díjat nyert a legjobb külföldi film kategóriájában. Marleen Gorris szombaton este találkozik a közönséggel az Antonia vetítése után.
Most először látható Magyarországon a holland-angol-amerikai koprodukcióban, Virginia Woolf regénye nyomán készített Mrs. Dalloway (1997), a csupán egy-egy filmhéten játszott Christina M. némasága (1982) és a Törött tükrök (1984). A filmhét további programjában négy játékfilmet és egy dokumentumfilmet vetítenek, az elmúlt három év terméséből válogatva.
Az abszurd-groteszk stílust kedvelő Alex van Warmerdam filmje, a Grimm (2004) a Jancsi és Juliska modern feldolgozása. Testvérek története Az ikrek is (2002), amelyet 2004-ben Oscar-díjra jelöltek. Az egymástól elszakított nővérek két különböző országba kerülnek (Németország, Hollandia), ám a második világháború lelkileg is végleg elválasztja őket egymástól. A Cool! (2004) a brutálisan meggyilkolt Theo van Gogh utolsó játékfilmje, amelyben a szereplők többsége marokkói származású, Hollandiában élő amatőr. A Cloaca, Willem van de Sande Bakhuyzen rendezése (2003) négy férfi gyerekkori barátságának összeomlását követi nyomon.
A dokumentumfilm műfaját a néha mulatságos, máskor elgondolkodtató Putyin mama (2003) képviseli. Ineke Smith filmje a hetvenhét éves Vera Putyinról szól, aki meg van győződve arról, hogy Oroszország elnöke a fia, akit gyermekkorában Grúziából a Szovjetunióba küldött a nagyszülőkhöz, és akit soha nem látott viszont. Az alkotó a fiát kereső asszonyról készített portréfilmet, bemutatva a kis grúz falu közösségének mindennapjait, valamint a metechi temetőt is, ahol az emberek, miközben piknikeznek a sírok körül, az első poharat Sztálin egészségére ürítik.