Hova vezet a Golden Globe, az Oscar előszobája?

Film

(MTI) -  Hétfőn 64. alkalommal adják át az Arany Glóbusz-díjakat Los Angelesben, az Oscar-jelöléseket pedig nyolc nappal később, január 23-án hozzák nyilvánosságra. A két esemény közötti napokat a bolygó formájú szobrocskák boldog tulajdonosai és a csalódott jelöltek csakúgy, mint az egész amerikai és nemzetközi filmes szakma vélhetően óriási izgalomban tölti el. Annak ellenére ugyanis, hogy az Arany Glóbuszt hagyományosan az Oscar előszobájának - vagy a másik használatos metafora szerint az Oscar barométerének - nevezik, könnyen akadhat hétfőn nyertes, akit nyolc nap múlva még csak nem is jelölnek a másik díjra.
    A CNN amerikai hírtelevízió összefoglalója szerint például Mark Gill, a Warner Independent Pictures vezetője úgy véli, hogy "az Arany Glóbusz-díjasokat egyáltalán nem lehet automatikusan elkönyvelni mint Oscar-nyerteseket, bár  igaz, hogy a Glóbusz találati aránya kétharmados. Ez sem jelenti azonban azt, hogy nem lesznek nagy meglepetések." Jó példa erre a tavalyi év, amikor a két díj nyerteseinek névsora között semmilyen egybeesés nem volt. A bizonytalanságot csak fokozzák az Arany Glóbuszt kiosztó HFPA (Hollywoodban dolgozó külföldi tudósítók Szervezete) döntéseit körüllengő mendemondák a tagok elfogultságáról és megvesztegethetőségéről, amelyek egy alkalommal már beigazolódtak: 1981-ben a hullámzó teljesítményt mutató Pia Zadorát választották a legjobb fiatal tehetségnek, majd kiderült, hogy a HFPA tagjai korábban a színésznő milliárdos férjének vendégszeretetét élvezték egy luxusszállodában.
    A HFPA a tagok szavazatai alapján ítéli oda a díjat a drámai, illetve a musical és a vígjáték műfajban külön a mozifilmek és a televíziós produkciók kategóriájában. Idén a legjobb animációs film díjával bővül a szobortár. Ez utóbbi kategória jelöltjei a beszélő autókról szóló Verdák, a pingvines Táncoló talpak és a Rém Rom című kísértettörténet. Szintén újdonság, hogy idén az idegen nyelvű filmek kategóriájában az öt jelöltből kettő amerikai: Clint Eastwood Levelek Iwo Jimából, és Mel Gibson Apocalipto című alkotása.
    A legtöbb jelölést - szám szerint hetet - Alejandro Gonzalez Inárritu és Guillermo Arriaga Bábel című filmje kapta, utána pedig Martin Scorsese rendezése, A Tégla következik hat jelöléssel, öt jelölést pedig a Beyoncé Knowles, Jamie Foxx és Eddie Murphy fémjelezte musical, a Dreamgirls kapott.
    A színészek közül a legtöbb jelölést idén Hellen Mirren gyűjtötte be: a brit színésznőt A királynő című film főszerepéért és két tévés produkcióban nyújtott alakításáért is a legjobb színésznőnek jelölték. Önmaga ellen versenyez Leonardo di Caprio és Clint Eastwood is az Arany Glóbuszért. Di Caprio A tégla és a Véres gyémántok című filmben megformált szerepekért egyaránt kapott jelölést a legjobb drámai színésznek járó díjra, Eastwood pedig kétszeres legjobb rendező-jelölt a Levelek Iwo Jimából és a Dicsőség zászlaja című filmjeiért. A két film egyébként különben is szorosan összetartozik, hiszen mindkettő a II. világháború egyik legvéresebb ütközetének, az Iwo Jima-i csatának a történetét dolgozza fel japán, illetve amerikai szempontból.
    A Variety című filmes szaklapban megjelent cikk szerint a korábbi esetek dacára idén várhatóan a legtöbb Arany Glóbusz-díjazott film feltűnik majd az Oscar-jelöltek listáján, mert a díjról döntő Amerikai Filmakadémia nagyon jól fogadott számos olyan produkciót, amely az Arany Glóbuszért is versenyez. A Variety jóslata szerint különösen A tégla, a Bábel, illetve A királynő című alkotások és Sacha Baron Cohen brit humorista híres Borat-filmje jöhet számításba.
    Egyes rosszmájú kommentátorok szerint egyébként a Borat főleg azért nyerte meg a Hollywoodban dolgozó külföldi kritikusok tetszését, mert könnyen azonosulni tudtak az Amerikában szerencsétlenkedő kazah álriporter figurájával.