Húszezer néző a Titanic Filmfesztiválon

Film

(MTI) - Csaknem húszezren vettek részt a 12. Titanic Filmfesztivál vetítésein; a közönségdíjat a Zsinóron című alkotás nyerte el - közölték a szervezők hétfőn az MTI-vel. "A 62 + 1 filmből álló rakományt 118 vetítésen láthatta a nagyközönség, 19.600 néző" - összegezték az előző nap zárult esemény eredményeit a szervezők az MTI-hez eljuttatott közleményükben.

A fesztiválközönség szavazatai alapján a Zsinóron című, marionett bábokkal forgatott dán film után a legnépszerűbb a Tokiói keresztapák című japán anime lett, míg a harmadik helyen A nagy hullarablás című amerikai road-movie végzett. Az eladott jegyek száma alapján a fesztivál két legsikeresebb filmjének a japán kult-anime, a Páncélba zárt szellem 2. és Katsushiro Otomo Gőzfiú című animéje bizonyult. "A műfaji sokszínűséget soha ilyen nyitottan nem fogadta még a közönség" - közölték a szervezők, hozzáfűzve: a dokumentumfilm szekciót soha nem látott érdeklődés övezte, a legtöbben a Cseh álom, és a Bár a pályaudvaron című alkotásot látták az Örökmozgóban.

A fesztivál vendége volt Forgács Péter és Vaughan Pilikian rendező, Paul Török, Frank Mannion és Mark Lavender producer. A filmes seregszemle hivatalos honlapját minden várakozást felülmúlóan sokan keresték fel: 26.000 látogatót és 205.000 oldalletöltést regisztráltak. A sikerre való tekintettel a Titanic "legénysége" úgy döntött, hogy a webhelyet évközben is aktív, információkkal bővített honlapként üzemelteti. "A fesztivál új, tavaszi időpontja beigazolta a szervezők várakozásait, így a 2006-ban megrendezésre kerülő Titanic Nemzetközi Filmfesztivál már ehhez az időponthoz igazodik" - írták a szervezők.

A FIPRESCI (Filmkritikusok Nemzetközi Szövetsége) a jövő évben nemzetközi zsűrit delegál a fesztiválra, amely szakmai díjjal értékeli majd a jövő évi mustra legjobbnak talált alkotását - olvasható a közleményben. A fesztivál a hagyományokhoz hűen az idén is a kortárs nemzetközi filmvilág legizgalmasabb, útkereső műveit mutatta be. A minden korábbinál több filmet az Uránia Nemzeti Filmszínházban, a Kossuth és Toldi moziban, valamint az Örökmozgó Filmszínházban láthatta a nagyközönség.

Az akció-rajzfilmnek is nevezett animét az Országos Rádió és Televízió Testület egy korábbi közleményében úgy határozta meg, hogy az a rajzfilmek és az élőszereplős filmek mellett egy azokkal azonos rangú kategóriát képvisel: a készítés technológiája azonos az előbbiekkel, de a kivitelezés, a történetek, az ötletek révén inkább az utóbbiakhoz közelít.