1982-ben óriási szenzációnak számított Steven Lisberger Tron című alkotása. Népszerűségét elsősorban annak köszönhette, hogy a közönség először láthatott olyan produkciót a vásznon, amely szinte teljesen egészében a számítógép segítségével készült. Másodsorban pedig egy olyan szubzsáner, a cyberpunk-film előtt nyitotta meg az utat, mely az utóbbi években egyre nagyobb szeletet hasít ki a világ filmművészetéből. Úgy gondoljuk, hogy nem túlzás azt állítani: ha nincs Tron, nincs Johnny Mnemonic, Strange Days - A halál napja és - hogy az egyik legfontosabb művet említsük - nincs Mátrix sem.
Épp ezért fájó, hogy a virtuális valóságot szinte elsőként ábrázoló produkció rendezője nem találta helyét nagysikerű alkotása után. A hazánkban is kultikus státusznak örvendő film direktora a Tron-t követően még két munkával jelentkezett: az 1987-es Mr. Elszánt, a balfék című vígjátékkal, valamint a két évre rá készült A pusztító szél harcosa című sci-fi-vel. Mindkét darab hűvös fogadtatásra talált, Lisberger pedig egy jó időre letette a kamerát.
Azóta tizennyolc év telt el, a rendezőnek elég ideje volt ahhoz, hogy összeszedje gondolatait, és a hosszas kihagyás ellenére bátorságot merítsen első mozijának sikeréből. A Variety a minap megerősítette a visszatérés hírét. A Soul Code című filmtervében Lisberger azt csinálja majd, amihez a legjobban ért: ismét a számítógépek uralta világba kalauzolja a nézőket. Egy fiatal feltaláló hölgyet mutat be a közönségnek, aki találmányával képes arra, hogy az emberek megoszthassák egymással emlékeiket. Ebben még nem lenne semmi különös - hiszen többek közt erre való a beszéd képessége -, főszereplőnk azonban egy speciális eljárás segítségével azt is garantálja, hogy az emberek személyes emlékei másvalaki agyába "menthetők" lesznek. A történet akkor kezd még izgalmasabbá válni, amikor főhősünk "háttértárát" egy nála jóval fiatalabb nő szipkázza el.
A kissé B-film gyanús szkript ellenére a gyártó Reliant elnöke nem kevesebbet állít, minthogy a produkció legalább annyira megelőzi majd a korát, mint tette azt huszonöt évvel ezelőtt a Tron.
A Soul Code terve egyébként akkor pattant ki Lisberger fejéből, amikor az egyik Tron vetítés után találkozott az IGN, - főleg videojátékok híreivel és kritikáival foglalkozó - weboldal újságírójával. Az ifjú hölgy teljesen elvarázsolta az ötvenhat éves rendezőt, aki egészen addig a pillanatig nem tudta elképzelni, hogy a gyengébbik nem képviselői is ugyanakkora sikereket tudnak elérni a technika területén, mint a férfiak. Jessica Chobot erre volt élő példa Lisberger számára. A megdöbbenés kiváltotta sokk után összedugták a fejüket, és azon kezdtek el gondolkodni, hogyan lehetne a cybertér veszélyeit női szempontból megközelíteni. Hát erre lesz válasz a Soul Code.